Vysoké teploty, nádherné slnečné dni a blížiace sa ukončenie školského roka nás láka vytiahnuť päty z domu a objavovať zákutia čarokrásneho Slovenska. Ak nie si nadšencom kúpalísk a miluješ viac osobitú atmosféru prírody a prírodných jazier, či zatopených lomov, toto je 6 najkrajších, ktoré musíš zaručene vidieť. 

Zatopené lomy sú nie len krásne na pohľad, ale aj výborné miesta na výlet či už s kamarátmi, priateľom alebo rodinou. Kúpanie je tu však možné len na vlastnú zodpovednosť. Zelené sfarbenie vody, kľud a pokoj, len spev vtákov a zvuky lesa. 

1. Lom Beňatina 

Asi najznámejší a ľuďmi najvyhľadávanejší lom na Slovensku. Lom Beňatina je unikátna prírodná pamiatka, ktorá sa nachádza na východe, neďaleko ukrajinských hraníc. Ide o bývalý travertínový lom, kde sa na povrch dostala priezračná spodná voda. Tak sa vytvorilo tyrkysové jazero. Voda v jazere je podľa slov návštevníkov studená, no v teplých letných dňoch osviežujúca. 

2. Skrabské 

Opakom Beňatiny je Skrabské, ktoré ponúka svojim návštevníkom tyrkysové sfarbenie a príjemnú teplotu vody. Tento zatopený lom, ktorý láka turistov a rekreantov sa nachádza taktiež na východnom Slovensku, pár minút od Prešova. 

3. Šútovo 

Orava sa nepýši len nádherným hradom, priehradou a prekrásnymi ženami, ale aj zatopeným lomom Šútovo. Blízko sa nachádzajú aj Šútovské vodopády, čo návštevníkom prináša celodenný program. Prírodné kúpalisko sa nachádza pod vrcholmi Malej Fatry a nachádza sa v obci Kraľovany. 

4. Devičie 

Stredné Slovensko sa taktiež pýši zatopeným lomom blízko Zvolena. Tyrkysová voda sa nachádza pri dedine Devičie. Ponúka pokoj, oddych a ničím nerušené kúpanie sa v srdci prírody. Tento lom kedysi slúžil na ťažbu olivinického čadiča, dnes sa už využíva na rekreáciu, ale taktiež na tréning profesionálnych potápačov.

5. Kalinovo

Strieborné jazero, ktoré je nazývané aj štrkovisko Kalinovo sa nachádza v okrese Poltár. Miesto obklopené prírodou, pokojom a vodou, je vhodné na kúpanie, prechádzku či rande spojené s piknikom.

6. Asfaltové jazero 

Unikátna lokalita s doslovným názvom vzniku, tak môžeme predstaviť toto miesto pri Nezbudskej Lúčke v Žiline. Ide o jazero, ktoré vzniklo zatopením asfaltového lomu. Toto pokojné miesto uprostred prírody môžeš využiť na prechádzku či lov kaprov. Kúpanie je bohužiaľ zakázané, kvôli zradným vodným vírom, ktoré sa vytvárajú pod hladinou.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.