Introverti vs. extroverti

Si radšej v úzadí, alebo miluješ spoločnosť a pozornosť? Introverti a extroverti sa líšia nielen v spôsobe, akým získavajú energiu, ale aj v komunikácii, riešení problémov či budovaní vzťahov. Vedci v štúdiách zverejnených na weboch health.com a vox.com skúmali, ako tieto osobnostné črty ovplyvňujú šťastie, úspech a dokonca aj zdravie. Patria však ľudia naozaj len do dvoch kategórií, alebo existuje aj niečo medzi tým? V nasledujúcich riadkoch nám o tom porozpráva psychologička Mgr. Petra Navrátilová Novosadová z online poradne MOJRA.sk.

Introverti si dobíjajú energiu osamote a sebaanalýzou, zatiaľ čo extroverti ju čerpajú zo sociálnych interakcií. Štúdie naznačujú, že extroverti často hlásia vyššiu úroveň šťastia, pravdepodobne vďaka širším sociálnym sieťam a častým spoločenským aktivitám. Introverti, ktorí sa občas správajú extrovertne (napríklad sa viac zapájajú do sociálnych aktivít), môžu zažiť zvýšené šťastie a pocit autenticity.

Napriek bežným mylným predstavám nie sú introverti nevyhnutne hanbliví alebo antisociálni. Často majú silné stránky, ako sú hlboká sústredenosť, premyslené rozhodovanie a schopnosť budovať zmysluplné vzťahy. Mnohí ľudia vykazujú črty oboch typov osobností a môžu sa identifikovať ako ambiverti. To naznačuje, že introverzia a extroverzia sú skôr kontinuum než pevne oddelené kategórie.

Introverti vs. extroverti

„Najväčšie rozdiely medzi extrovertmi a introvertmi sa prejavujú v tom, ako získavajú a spracúvajú energiu, ako komunikujú a trávia čas. Nie je to však v zmysle, ako si v súčasnosti myslí veľa ľudí, a to, že introverti sú radšej sami a nemajú radi ľudskú spoločnosť – to je omyl,“ vysvetľuje odborníčka a opakuje, že introverti získavajú energiu v tichu a osamote. Príliš veľa sociálnych podnetov ich vyčerpáva, ale to neznamená, že nie sú radi s ľuďmi. Iba si potrebujú dobiť baterky osamote.

„Introverti uprednostňujú menšie množstvo hlbších vzťahov. Môžu sa vyhýbať povrchným konverzáciám a tzv. small talkom. Naproti tomu extroverti čerpajú energiu zo sociálnych interakcií a rušného prostredia. Dlhodobá samota ich unavuje,“ dodáva.

Introverti a extroverti
zdroj: Unsplash/Max

Extroverti majú, naopak, radi veľké skupiny, nové situácie a ľahko nadväzujú kontakty. Môžu sa však líšiť aj spôsobom komunikácie. „Extroverti často hovoria nahlas. Rýchlo rozmýšľajú a zdieľajú myšlienky spontánne – potrebujú verbálne spracovať svoje myšlienky. Introverti vo všeobecnosti radšej premýšľajú predtým ako hovoria, ich komunikácia môže byť pomalšia, ale premyslenejšia,“ poukazuje expertka na ďalšie rozdiely.

Extroverti sa učia aktívne – cez diskusiu a interakciu s ostatnými. Viac im vyhovuje práca v tíme. Introverti sa ale učia pozorovaním a introspekciou. Lepšie sa sústredia pri samostatnej práci. Niekedy sa však nedá vytýčiť jednoznačná hranica medzi týmito dvoma charakteristikami. Ako už teda bolo spomenuté, ide o ambiverta.

„Vtedy sa u ľudí vyskytuje kombinácia vlastností introverta a extroverta. Závisí už potom od kontextu situácie a viacerých iných faktorov, či sa prejaví introvertnejšia alebo extrovertnejšia nálada,“ objasňuje psychologička.

tipy, ako sa zabaviť s kamoškami
zdroj: Freepik/freepik

Môže sa stať introvert extrovertom, alebo naopak?

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Odzadu PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
Zobraziť všetky mesačné predplatné
Arrow down
Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia
Zabezpečené šifrovaním
Trust pay
Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórie Lifestyle