Unsplash/LOGAN WEAVER

Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Každý z nás má nejaký zlozvyk, ktorého sa nedokáže zbaviť. Určite si si už všimla, že najrozšírenejšie je asi obhrýzanie. Dokážeme si priam až znetvoriť pery, nechty alebo kožičku okolo nich a potom sa za ich vzhľad hanbíme. No ako sa ho zbaviť? Odborníci na internetovej stránke Zdravie a zahraničnom minikare ti poradia, ako na to.

Obhrýzanie pier, nechtov a kožičky okolo nich dokáže byť aj životu nebezpečné. Pred dvoma rokmi písal denník Pluska o mužovi, ktorý kvôli tomu skončil v nemocnici. 48-ročný Škót si poškodil prsty tak, že sa mu do rán zaniesla infekcia. Mal však šťastie, že ihneď vyhľadal pomoc lekárov, inak by sa mu infekcia mohla rozšíriť po celej ruke, až do pleca, následkom čoho by bola amputácia celej ruky. Tak a keď už to vieš, budeš to ešte robiť?

Najrozšírenejším zlozvykom je práve ohrýzanie. Vyzerá to nepekne, a to je len jedno z viacerých negatív. Okrem toho to totiž vie aj riadne bolieť. „Za obhrýzaním nechtov sa môže skrývať stres či nervozita, ktoré môžu postupne prerásť do jemnej formy neurózy. To znamená, že vnútorné napätie si dieťa alebo dospelý eliminujú týmto správaním,“ definuje psychologička Mgr. Diana Bultmanová na portáli Zdravie.

Táto choroba sa volá onychofágia a dokážeš si ňou naozaj ublížiť. Jej dôsledkom môžu byť rôzne infekcie rúk alebo aj úst. Nechty ti dokonca môžu začať rásť krivo a tejto deformácie sa už nikdy nezbavíš.

Mnohé z nás si hryzú aj do pier. Áno, pokiaľ ide o jemné „pokuskávanie“, ktorým chceš zviesť muža, je to v poriadku, ale ak je to tvoj zlozvyk a už sa ti aj párkrát stalo, že si si zahryzla až príliš a krvácali ti pery, nie je dobré. Odborníci v článku na portáli minikar opísali množstvo dôvodov, prečo by si s tým okamžite mala prestať.

zdroj: Unsplash/roxanamaria

Pery sú veľmi citlivé a tým, že si ich ohrýzaš, tvoria sa ti na nich malé ranky a praskliny, čím si do tela môžeš zaviesť infekciu veľmi rýchlo. Ďalším negatívom je vzhľad, ktorý ti nemusí lichotiť. Zabudnúť môžeš aj na pekný rúž, ktorý by ti na takýchto perách mohol spôsobiť zápal, alebo alergickú reakciu.

Ako sa toho zbaviť

Na ohrýzanie nechtov a ich okolie platí bandážovanie. To znamená, že keď si ranky na nechtoch alebo pod nimi zalepíš leukoplastom, podvedomie ťa nebude nútiť pchať si ruky do úst. Pomôcť ti môže aj špeciálny lak s horkou príchuťou, ktorý nájdeš v lekárni. Esteticky pekným riešením sú aj umelé nechty. Nebudeš si tak vedieť obhrýzať tie svoje.

Takisto ti odporučíme v kabelke vždy nosiť manikúru. Keď sa ti spraví záder alebo sa ti odlomí necht, budeš si to vedieť opilníkovať a odstrihnúť, aj keď budeš niekde vonku s kamarátkami.

zdroj: Unsplash/rashid khreiss

Na ohrýzanie pier ti pomôže staré dobré vajíčko, alebo teda hojivý zázrak či pomáda. Tieto prípravky ti pokožku na perách zjemnia a nebudeš si tak mať čo obhrýzať. Na vysušené pery ti pomôže aj zmena stravy a dodržiavanie pitného režimu. Pomôcť ti môže aj žuvačka. Zamestnáš si tak ústa a nebudeš mať potrebu hrýzť do niečoho iného.

Ak ti však tieto rady nepomáhajú a ty si už so svojimi zlozvykmi nevieš poradiť, vyhľadaj lekára. Ten ti odborne poradí, alebo ti na to dokonca dokáže predpísať lieky.  

Zdroje: Zdravie, minikar

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieBeauty