Fajčenie, pitie alkoholu, jedenie nezdravého jedla, hryzenie nechtov, trávenie množstva času na sociálnych sieťach…toto sú len tie najznámejšie zlozvyky, ktorých sa mnohé z nás dopúšťajú. Aj keď si sa snažila x-krát to už skončiť, nikdy sa ti to úplne nepodarilo.

Hovorí sa, že na vytvorenie návyku potrebujeme približne 21 dní. Rovnaký čas by sme teda mali potrebovať aj na to, kým sa zlozvyku zbavíme a namiesto toho si vytvoríme zvyk lepší. Tento čas sa však často ešte predlžuje, pretože musíš mať veľmi silné odhodlanie, aby sa ti to podarilo.

Uvedom si, že máš problém

V prvom rade si musíš ty sama priznať, že nejaký problém máš. Možno to už naozaj preháňaš a upozornili ťa na to aj tvoji blízki alebo priatelia. Ak si však myslíš, že to s tebou nie je hrozné, ani sa do toho nemusíš púšťať, pretože ti môžem s istotou povedať, že takýmto prístupom sa zlozvyku nezbavíš.

Až keď si uvedomíš, že ten zlozvyk naozaj máš, až vtedy s tým môžeš skutočne pracovať. 

Nahraď ho za lepší návyk

Tvoj zlozvyk by si sa mala pokúsiť nahradiť niečím lepším. Ak napríklad budeš mať chuť zapáliť si, nakrájaj si jablko a pomaly ho zjedz. Alebo keď si budeš chcieť scrollovať sociálne siete, choď na prechádzku. Jednoducho musíš svoju myseľ zamestnať niečím iným, aby si prestala myslieť na to, čo si pôvodne chcela urobiť.

Možno budeš miestami pociťovať príznaky „absťáku“, no musíš vydržať. Ak sa chceš zmeniť, naozaj musíš byť silná a odhodlaná.

Choď na to postupne

Nemusíš úplne skoncovať zo dňa na deň, to by bol pre teba priveľký šok. Postupne si uberaj, no zároveň sa snaž nahrádzať svoj zlozvyk vyššie spomenutým. Ak fajčíš, namiesto celej krabičky si zapáľ len pár cigariet, no aj tento počet postupne znižuj. Niekedy pomaly ďalej zájdeš.

Nevzdávaj sa a buď trpezlivá

Samozrejme, že zmena nepríde zo dňa na deň. Dôležité je vydržať a nevzdať sa. Možno jeden deň neodoláš a podľahneš svojmu zlozvyku. Neber to však ako zlyhanie. Jednoducho pokračuj vo svojej ceste ďalej.

Podpora od blízkych

Nebuď na to všetko sama, pretože veľmi ľahko skĺzneš do svojho starého zvyku. Zdieľaj svoje úspechy, ale aj pády so svojou kamoškou, sestrou, maminou, kýmkoľvek, komu dôveruješ a kto ťa bude vedieť podporiť. Spoločne je väčšia šanca, že sa ti to podarí.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.