fóbia

Všetci v sebe máme skryté strachy, s ktorými musíme bojovať. Jeden sa bojí pavúkov, iný výšok, ďalší hlbokej vody. Fóbia sa podľa lekar.sk definuje ako prehnaný či chorobný strach z nejakej veci alebo situácie, ktorá bežne nerobí nikomu „vrásky“ na čele. Človek, ktorý trpí, vie, že sa bojí „hlúposti“, no napriek tomu s tým nedokáže nič urobiť.

Strach, ktorý sa v tebe odohráva, má rôzne podoby. Vďaka nemu sa vyhýbaš určitým veciam alebo situáciám, pretože vieš, že to jednoducho nedokážeš prekonať. A čo i len pri pomyslení na to sa ti rozbúši srdce. Najznámejšie fóbie sú arachnofóbia, klaustrofóbia alebo hypsofóbia. Avšak poznáš aj týchto divných sedem?

fóbia
zdroj: Pexels/Pixabay

Tafefóbia

Tafefóbia alias strach z pochovania zaživa. Áno, znie to veľmi znepokojivo. V dnešnej dobe je však medicína tak moderná a zároveň existujú aj rakvy, v ktorých je pre takéto prípady umiestnený senzor pohybu. Takže je nepravdepodobné, aby by sa ti niečo také stalo. V Amerike sa dokonca môžeš nechať pochovať s mobilom v ruke, aby si sa vedela ohlásiť, že si ožila. Zaujímavé, čo myslíš?

Genufóbia

Spomínaná fóbia je naozaj zváštna. Vieš, v čom spočíva? Ľudia, ktorí ňou trpia, sa boja kolien. Áno, ľudských kolien. Či sú im nepríjemné na pohľad, alebo tvarom, ťažko povedať. Možno ani oni sami nevedia. No tento strach je určite jeden z najdivnejších.

fóbia
zdroj: Pexels/Ron Lach

Rhytifóbia

Zostaneme pri ľudskom tele, pretože tento strach vyvolávajú vrásky. Každá žena chce zostať navždy mladá, pekná a pružná. A práve tie, ktoré sa nevedia zmieriť so starnutím svojej pleti, majú spomínanú fóbiu. Chorobný strach z vrások sa prejavuje dokonca už v mladom veku, kedy sa človek až prehnane stará o pokožku. Tak čo, máš strach z vrások aj ty?

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife