Aj ty takmer každé ráno stojíš pred skriňou a hovoríš si, že si nemáš čo obliecť? Aj napriek tomu, že máš takú plnú skriňu, že sa ti to tam všetko aj tak nesprace? No určite aj tak naďalej chodíš s kamoškami po obchodoch a neodoláš, keď sa na teba z výkladov usmievajú kúsky vo výpredaji. Veď raz sa ti to určite zíde a keď ti to tak veľmi pristane…No nekúp to, však?
Nakupovanie pre teba možno znamená príjemne strávený voľný čas s kamoškami, no možno si ani len neuvedomujete, ako svojím správaním podporujete konzum a fast fashion, a tým ohrozujete našu planétu. To už tak pekne neznie, že? Fast fashion, čiže rýchla móda, je fenoménom predovšetkým posledných rokov. Do fast fashion môžeme zaradiť všetky reťazce s oblečením, ktoré ročne predajú niekoľko desiatok až stoviek tisíc kusov oblečenia, ako napríklad H&M, Zara, Mango, New Yorker, Gate a mnohé ďalšie.
Princípom fast fashion je vyrobiť čo najviac kusov a najlacnejšie, no predať ich čo najdrahšie. Dokonca aj z trička, ktoré vo výpredaji zlacnia na pár eur, ešte stále dokážu zarobiť a ani zďaleka nie sú v strate. Vedela si o tom, že textilný priemysel je druhým najviac znečisťujúcim našu planétu? Ročne spotrebujú neskutočné množstvo vody a do ovzdušia vypustia emisie, ktoré môžu spôsobiť globálne otepľovanie. A nezabúdajme na chemikálie, ktoré pri výrobe používajú a ktoré sa neskôr dostávajú do vody či do pôdy.
S množstvom vyrobených kusov ale niekedy klesá ich kvalita. Určite sa ti už stalo, že tričko sa po niekoľkých opraniach rozťahalo, začali z neho trčať nitky, farba už nebola taká pekná ako na začiatku. Takéto oblečenie je jednoducho vyrábané tak, aby nevydržalo dlho a aby si bežala znovu do obchodu kúpiť si nové.
Odvrátenou stránkou fast fashion sú predovšetkým pracovné podmienky, v akých ľudia pracujú. Veľká časť oblečenia sa vyrába v krajinách ako India, Čína, Kambodža či Bangladéš, kde vo veľkých fabrikách pracujú ľudia aj viac ako 12 hodín denne a za svoju prácu dostanú doslova almužnu. Oni za jedno tričko dostanú pár centov, no veľké obchody sú schopné ho predať aj za niekoľko desiatok eur. Odporúčam ti pozrieť si dokument The True Cost, v ktorom sa na vlastné oči presvedčíš, v akých podmienkach musia zamestnanci pracovať a ako celá fast fashion funguje.
Ak sa chceš odlíšiť a nechceš mať na sebe oblečenie, ktoré nosí každá druhá baba v meste, mala by si pouvažovať, že obmedzíš alebo prestaneš podporovať fast fashion a poobzeráš sa po iných možnostiach získania nového oblečenia. Od SWAP-ov, sekáčov až po kvalitné kúsky od lokálnych dizajnérov, možností je naozaj veľa. Stačí len spomaliť.