Dvadsiatnici, nešetrite! Teraz si treba užívať!
LifeAk máš na krku dvadsiatku, celý život pred sebou, a aj napriek tomu sa večne venuješ len myšlienke, ako čo najviac zarobiť a zabezpečiť sa do budúcnosti, niečo tu nie je v poriadku. Práve tieto roky sú totiž obdobie neviazaného bezstarostna, ktoré si treba patrične užiť.
Kopa mladých ľudí sa hneď po ukončení škôl vrhne do práce a sústredí len na jediné – na raketový postup a zárobky, ktoré nás do budúcnosti zabezpečia. Máme pocit, že zrovna teraz si musíme budovať istoty a napĺňať bankové účty. Neskôr si ich chceme užívať. Sme predsa už dospelí a mali by sme byť zodpovední. Lenže opak je pravdou – nemáme žiadne záväzky a väčšinou zodpovedáme akurát tak sami za seba. Neskôr už nikdy nebudeme takí vitálni a slobodní. Žiadne deti, hypotéky, trvalí partneri. Aj napriek tomu sa cítime previnilo, keď si niečo pre seba doprajeme, keď minieme značnú sumu našich úspor a keď skončíme na nule. Oveľa viac ako na istoty by sme sa v tomto období mali sústrediť na zážitky.
foto: elitedaily
To isté si uvedomila aj Luren z New Yorku. Aký to má zmysel, žiť v zaujímavých mestách, v obklopení známych krajín, a byť skúpy na vychýrenú reštauráciu, známy klub, alebo letenku na vysnívané miesto?Ona sama sa cítila zle za každý “zbytočný” výdavok, snažila sa ušetriť tým, že menej jedla a ani poriadne nevedela, ako zvnútra vyzerá newyorský žltý taxík. Až keď ju jeden kamarát s dobrým úmyslom do jedného nestrčil a neporadil: “Prestaň šetriť. Jednoducho viac zarábaj.” Inými slovami, ak aj všetko minieš na zážitky, ktoré ti zostanú na celý život, vôbec to nevadí. Zarobíš si znova a zarobíš si viac.
Lauren sa zamýšľala, v čom spočíva záhada tohto fenoménu previnilosti a zriekania sa slastí. Ako dvadsiatnici žijeme s myšlienkami štyridsiatnikov a zožierame sa pre veci, ktoré sa nás vôbec netýkajú. Práve teraz predsa môžeme absolvovať všetky naše nespútané predsavzatia a vieme to buď urobiť za lacný peniaz, alebo sa následne uskromniť. Nekŕmime žiadne hladné krky a tak nás nezabije, ak sa pár dní budeme stravovať ako chudáci. A okrem toho, aj to môže mať svoje čaro. Nakoniec Lauren prišla na to, že kameň úrazu zrejme bude v tom, ako sme boli vychovaní.
foto: elitedaily
Aj keď to s nami naši rodičia mysleli dobre a chceli nám od srdca poradiť, ich rady na danú tému sú dnes väčšinou prežitkom. To je jednoducho preto, že oni žili celkom iní život, ako žijeme my. V dvadsiatke sa brali, zatiaľ čo my sa rútime cez neviazané vzťahy a chceme si užívať, nie sa viazať. V dvadsiatke si šetrili aj na deti, zatiaľ čo nás podobné myšlienky akurát tak rozosmejú. My sami predsa ešte chceme byť deťmi. V dvadsiatke si kupovali a požičiavali na nové byty a my sa o ne akurát tak delíme s ďalšími ľuďmi, poprípade si ich akurát prenajímame. Žiaden zhon, pre nás sú dvadsiate roky časmi zábavy a zážitkov. Pre nich to boli časy vážnych rozhodnutí a zásadných krokov. A v našej geografickej oblasti je rozdiel ešte väčší – niektorí z našich rodičov zažili aj svet pred pádom železnej opony, a tak mali presne určené, kam budú ich kroky smerovať. Svadba, výhodnejší byt, rýchlo deti a na cestovanie mohli zabudnúť. Náš slobodný život bol pre nich vtedy akurát tak nereálnou predstavou.
Keďže Lauren nechcela, aby užitočná rada jej kamaráta prešla jedným uchom dnu a druhým von, rozhodla sa, že si spíše akýsi manuál dvadsiatnika dnešnej doby a bude sa ním aj riadiť. Takto vyzerá:
1. Ak sa sústredíš na veľkosť svojho účtu, celkom určite tým trpí veľkosť tvojej osobnosti
Každý predsa chceme v živote niečo dokázať. Lenže na to musíme aj rásť. Taký rast si vyžaduje aj nejaké investície, nevynímajúc ani tie do seba. A keď budeme priveľkí cheapsteri a nebudeme ochotní na seba míňať, tak tie peniaze zarábame úplne zbytočne. Musíme si ich predsa aj vedieť užiť.
foto: elitedaily
2. Keď na seba šetríš, stagnuješ
Ak patríš medzi tých ľudí, ktorí už takto skoro šetria na budúcnosť, môžeš už ísť rovno do dôchodku, pretože si sa zrejme zmieril s tým, že nič svetoborné v živote nedosiahneš. V dvadsiatke nemáš šetriť, máš s peniazmi hazardovať. Ak ti to nevyjde, v hre toho stále nie je príliš veľa.
3. Istota z teba spraví pohodlného človeka
S plným účtom už človek nemusí byť taký vynaliezavý, pretože mu stačí stagnovať niekde medzi zvyškom šedého priemeru. Na druhej strane, ak nemáš čo stratiť, môžeš toho veľa získať. Preto sa práve tí ľudia s prázdnym účtom budú vrhať do zaujímavejších projektov, ktoré ich niečo naučia, možno im niečo dajú – no hlavne, neostanú na mieste v ich zabezpečenej “comfort zone”. Okrem toho, čo je pár tisícok v banke? Nie je to žiaden mailand a na skutočné úspory sa to ani nechytá.
4. Ak sa necháš riadiť číslami, prídeš o všetko to umenie žiť
A teraz úprimne, pokiaľ netrpíš nejakou zvláštnou úchylkou, aký už len zážitok a spomienky budeš mať z počítania vlastných peňazí?Nebolo by lepšie ich radšej na niečo skutočne skvelé minúť? Na niečo také, čo si navždy zapamätáš? Aj keby si mal potom začať odznovu. Kedy, ak nie teraz? Život si predsa treba užiť, nielen ho prežiť.
foto: elitedaily
5. Do hrobu si so sebou peniaze nevezmeš
Práve ľudia, ktorí si uvedomujú svoju nenávratnú smrteľnosť, najlepšie chápu prchavú hodnotu peňazí. A najlepšie sa im aj míňa. Samé o sebe peniaze nič neznamenajú – hodnotu naberajú až vtedy, keď ich za niečo hodnotné zameníš. A spomienky na trekovanie Islandu či na ten najlepší steak na svete si už do hrobu vezmeš.
6. Pokiaľ si budeš veci len odopierať, zabudneš sa o seba starať
Samozrejme, v prípade nečakaných udalostí je vždy fajn mať nejakú tu rezervu. Malinkú, keby dačo. Ešte viac fajn je, keď sa neučíme vedieť vecí vzdať a prestať sa nimi donekonečna zožierať. Stratil si prácu? Pokiaľ ti nechýba chuť a snaha, nájdeš si novú. Ty sám si svojou najdôležitejšou investíciou, ostatné je vedľajšie.
7. Peniaze sú prázdne!
Keď sa v štyridsiatke obzrieš sa životom a zaspomínaš na svoju mladosť, určite sa budeš rozplývať nad tým, ako si si ušetril tri tisícky a sedel sám na zadku vo svojom byte, no nie? No nie. Oveľa viac ťa budú tešiť spomienky na to, ako si s kamarátmi za pár drobných s ruksakom precestoval svet, následne pre peniaze drhol riad a spolu s vernými súputníkmi sa radoval aj zo suchého sendviču. Okrem toho, podobné zážitky z teba spravia pokornejšieho človeka, zatiaľ čo peniaze len povrchného.
Isteže, Laurenine rady nie sú pre každého. Niekomu môže viac sedieť drenie a odopieranie si s vidinou svetlejšej budúcnosti. Ale niečo na nich je. Minimálne to, že si treba vedieť bez výčitiek užívať prítomnosť a pamätať, že v ideálnom stave by si peniazom mal vládnuť ty, nie oni tebe.