Alkohol, ktorý na teba vplýva najhoršie

Počas vianočných sviatkov si všetci akosi viac doprajeme – veľa dobrého jedla, menej pohybu, alkohol. Ten odjakživa patrí najmä v našich končinách k všetkým spoločenským udalostiam. No málokto už myslí na to, aký má naňho pitie alkoholu vplyv.

A dokonca, že tento vplyv sa líši od toho, aký alkohol piješ. Podľa štúdie Brown University nápoje s vyšším obsahom kongenérov – napríklad bourbon, tmavé rumy, whisky či brandy môžu spôsobovať výrazne silnejšiu opicu a nielen to.

Tak na aký alkohol by si si mala dať pozor?

Sladké likéry a miešané nápoje

Väčšina sladkých likérov alebo miešaných drinkov obsahuje vysoký podiel cukru či sirupov, čo je dvojnásobná záťaž pre organizmus. Kombinácia alkoholu a cukru dokáže rýchlo zvýšiť hladinu cukru v krvi a následne prudko klesnúť.

Okrem toho, že ti môžu spôsobiť náhly pokles energie a prudký „energetický výkyv“, môžu viesť aj k silnejším bolestiam hlavy a rýchlejšiemu pocitu nevoľnosti. Patria sem napríklad kávové a ovocné likéry s vysokým obsahom cukru, krémové likéry a miešané nápoje so sirupmi a sladenými džúsmi, ako napríklad Piña Colada či Sex on the Beach.

Lacné destiláty nejasného pôvodu

Ak v obchode siahneš po veľmi lacnej fľaši vodky alebo iného tvrdého alkoholu a nie si si istá jej kvalitou, daj si pozor. Niektoré lacné značky nemajú dostatočne kvalitnú filtráciu alebo môžu obsahovať viac kongenérov, čiže vedľajších produktov pri fermentácii, ktoré zhoršujú opicu.

Nekvalitné destiláty môžu obsahovať škodlivé látky, ktoré dráždia tráviaci trakt a pečeň, čo spôsobuje intenzívnejšiu nevoľnosť a silné bolesti hlavy. Oveľa bezpečnejšie je dopriať si menšie množstvo overenej a kvalitnej značky, ako riskovať s lacnými alternatívami.

pitie alkoholu - drunkorexia
zdroj: Unsplash/Helena Yankovska

Červené víno s vysokým obsahom trieslovín

Hoci červené víno v primeranom množstve môže mať pre telo určité pozitíva, ako napríklad resveratrol s antioxidačným účinkom, pri citlivých jedincoch môžu vyššie triesloviny alebo histamíny spôsobovať migrény či problémy s trávením.

Triesloviny dráždia žalúdok a histamíny môžu vyvolávať zápalové reakcie v tele, takže u niektorých ľudí sa môžu prejaviť silnejšie bolesti hlavy alebo alergické prejavy. Na zníženie rizika pomáha dobre sa najesť, piť dostatok vody či zvoliť kvalitnejšie vína s menším obsahom sulfitov a prísad. Prípadne sa môžeš rozhodnúť pre biele víno, ktoré má nižší obsah trieslovín.

Tmavé destiláty – rum, whisky, brandy

Ako uvádza aj štúdia o vplyve kongenérov na opicu, tmavé destiláty obsahujú viac vedľajších produktov pri fermentácii a zrení, ktoré im síce dodávajú špecifickú farbu a chuť, no zároveň môžu zosilňovať opicu. Kongenéry zvyšujú toxicitu alkoholu v tele a dráždia pečeň, čo často vedie k silnejšej nevoľnosti a dlhšej regenerácii.

Ak si chceš dopriať rum alebo whisky, vyber si radšej kvalitnejšiu značku a nepreháňaj to s množstvom. Po každom poháriku si môžeš dať vodu, aby si predišla dehydratácii a zmiernila následky pitia.

drunkorexia
zdroj: Unsplash/OurWhisky Foundation

Šampanské a perlivé vína

Šumivé bublinky sú neodmysliteľne spojené s rôznymi oslavami a prípitkami, avšak oxid uhličitý vo fľaši šampanského alebo sektu urýchľuje vstrebávanie alkoholu do krvi.

V praxi to znamená, že ťa môžu „opiť“ rýchlejšie, než by si čakala, a ak to preženieš, môže ťa čakať silnejšia opica. Lepšou voľbou je teda dať si iba menší prípitok a následne prejsť na nápoje, ktoré neobsahujú toľko bubliniek. Pomôže aj primerané jedlo a dostatok vody, aby si zmiernila nežiaduce účinky.

Tequila a ďalšie 100% agáve (pri nadmernom pití)

Tequila sa často spája so zábavnými večierkami a panákmi, pričom mnohé značky ponúkajú kvalitné verzie zo 100% agáve. Aj tá však môže spôsobiť nepríjemné následky, ak si nedáš pozor na tempo pitia. Zapíjanie tequily so soľou a citrónom často zvádza k rýchlemu pitiu, čo vedie k prudkému nárastu hladiny alkoholu v krvi a silnej opici. Aj dobrú tequilu preto pi radšej pomaly a s rešpektom k svojmu telu.

Okrem toho, že si na pitie vyberieš správny alkohol, môžeš opici predísť aj TÝMITO 10 trikmi. Zachránia ťa pred krutým ránom.

Zdroj: National Library of Medicine

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórie Life