pixabay.com

Prostredie, v ktorom sa človek denne vyskytuje obsahuje množstvo škodlivín, ktoré sa nachádzajú skoro všade, napríklad vo vode, pôde, ovzduší, nehovoriacich už o potravinách a iných výrobkoch. Samozrejme, že sa tomu nevyhneme. Vieme to však obmedziť. Pýtate sa ako? Nie je to vyberaním a preberaním potravín či spôsobom, že ich budeme jesť menej. Keby sa človek obmedzoval vo všetkom, tak by sme tu už dávno neboli, pretože by nás trafil šľak. Potrebné a najdôležitejšie je, zamerať sa na prírodu, ktorá je pre nás prínosná a zdravá.

Ide o náš pohľad a postoj, ako sa sami rozhodneme. Či je nám lepšie byť tou ľahostajnou a lenivou ženou, mužom alebo dieťaťom, ktorí ležia doma pred telkou a tak prepadajú mnohým faktorom, ktoré sú pre nás škodlivé.

Nie nadarmo sa hovorí, v zdravom tele zdravý duch. Príroda je pre nás balzam na dušu. To je skutočnosť. V prírode sa naučíme zdolávať prekážky, dokážeme prejsť nepriaznivými podmienkami, dokážeme nájsť v sebe ducha blázna, dokážeme sa viac orientovať, sústrediť a koncentrovať. Aj samotný učiteľ ti povie, že po prechádzke v prírode sa ti bude ľahšie učiť. No samotným učiteľom je príroda a náš život.

Pravdou je, že sme spätí s prírodou.

Čo s nami všetko príroda robí? Robí nás silnejšími, zdravšími, pokojnejšími, rastie nám sebadôvera, empatia, opúšťa nás depresia a všetko zlé, no hlavne vytvárame s prírodou puto. Dôležitý je pohyb a chuť. Človek však niekedy potrebuje mať správnu motiváciu.

Správnou motiváciou pre deti by mali byť rodičia. Nemusia vyliezť s deťmi na Chopok, no dôležité je ich smerovanie, ako napríklad malá prechádzka, alebo aj šport vonku. Je množstvo spôsobov, ako ukázať a určiť si cestu k zdravému telu aj mysli. V horách neprídete na iné myšlienky, ale prídete k tomu vzácnemu putu a kráse, ktorá vás obklopuje. V prírode nájdete pokoj. Vyberte sa na prechádzku a vychutnávajte si spoločnosť svojho priateľa, priateľky po boku, alebo len tak sa individuálne prechádzajte cestou prírody a vnímajte tú krásu, šum a ticho. Ani neviete ako sa vám telo a vaša myseľ poďakuje.

Začni a spoznaj nové, nepoznané. Začni a spoznaj svoje slabiny a silné miesta. Začni a odhodlaj sa. Začni a budeš spokojnejší, šťastnejší, múdrejší.

„V starých časoch príroda spôsobovala, že ľudia boli pokojamilovní a celý svet bol šťastný. Potom človek nadobudol vedomosti a život sa stal zložitým. Ľudstvo stratilo svoju nevinnosť. Ľudia sa sťahovali do miest a začali písať knihy. Tu vznikla všetka bieda a tu vytryskli slzy z očí filozofov. Múdry muž sa vyhýba miestam, sieti zákonov a civilizácií. Ukrýva sa v lone prírody, ďaleko od zlomyseľných úradníkov a neúspešných reformátorov sveta. Tajná múdrosť spočíva v prostom putovaní po tichých cestách zeme.“ (Laoc)

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieLife