Free stock photo from Picjumbo

Tento článok som písala dlhšiu dobu, no neodvážila som sa ho vydať. Avšak viem, že keď to zo seba nedostanem, zničí ma to. Pozorne čítaj, pretože tu nájdeš stratenú, smutnú dušu, ktorá hľadá svetlo …

V ťažkých chvíľach ako sú tieto, spomínam na to, aké krásne detstvo som mala práve vďaka tebe, stará mama. Vždy si mi spravila teplé mlieko s medom, hoci si vedela, ako veľmi ho nemám rada. Ale nikdy som neprotestovala. Posadili sme sa na kreslo a pozerali spolu von cez okno na prázdnu dedinu. A ty si mi rozprávala príbehy z tvojho detstva a usmievala sa cez tečúce slzy.

Bola som zvedavé dieťa, chcela som vedieť všetko. Pamätáš sa, ktorý príbeh som mala najradšej? Váš zaľúbený príbeh so starkým. Ako bol váš vzťah kritizovaný, neprajný a hlavne odsudzovaný. Vy ste sa ale vášho šťastia nevzdali a išli ďalej. Bojovali ste jeden za druhého a vytvorili si to najsilnejšie puto aké existovalo. Nepripúšťali ste si možnosť konca. A práve ty si ma naučila význam slova láska. A tak to malo byť. To ty si mi ukázala, čo všetko je človek schopný urobiť pre lásku.

Och, je toho toľko čo všetko si mi dala. Vždy si ma vítala s otvorenou náručou a mala po ruke krížovky, ktoré sme spoločne lúštili. Naučila si ma variť ten najlepší paprikáš a silný vývar, ktorý si mi vždy uvarila po prežúrovanej piatkovej noci. Pri tebe som sa nikdy nebála plakať, ba dokonca si plakala so mnou. Nemala si to s mojou pubertou ľahké, ale zvládla si to perfektne!

Starká, práve pijem teplé mlieko s medom a myslím na teba. Poď späť medzi nás. Spravím aj tebe „medové mlieko“ a ukážem ti, čo všetko pribudlo na dedine. Porozprávam ti teraz ja môj zaľúbený príbeh s drahým. Chcem, aby si vedela, že sa nebudem hnevať, ak to ukončíš. Zaslúžiš si byť spokojná, bez bolesti. A ja ti to aj poviem. Chytím ťa za ruku, a poviem ti to z očí do očí. Pretože ty si bojovníčka. Vždy si bola a aj budeš pre mňa ten najsilnejší človek. Ty si moja motivácia bojovať ďalej v tomto zákernom svete.

Pokiaľ nejde o život, nejde o nič. Spomínaš? Prízvukovala si mi to niekoľkokrát, pretože som nevedela čo to znamená. Zaťažovala sa maličkosťami, často som preplakala noci kvôli hlúpostiam. Ty si ma uisťovala, že všetko bude v poriadku, že to je život. Všetko bude v poriadku, preto VIEM, že navždy tu budeš so mnou. Tak, ako aj starký, ktorý je so mnou stále v mojom srdci, budeš raz aj ty. Ale ja ešte nie som pripravená.

Teraz, keď dopisujem tieto riadky, smútim. Pred pár dňami som ti dala posledné zbohom a tá rana ma stále bolí. Som vďačná, že som ti stihla povedať všetko, čo som chcela. Som vďačná, že hoci si bola slabá, držala si mi silno ruku a povedala mi tie krásne slová. Som vďačná, že ma vychovala taká silná žena ako si ty! Pozerám sa do hora a s úsmevom ti hovorím, ako veľmi ťa ľúbim a ďakujem ti za všetko. Tak teda starká, dávaj na nás pozor. Budem žiť tak, ako som ti sľúbila. A raz, keď naučím svoje vnúčatá to, čo si ma naučila ty – stretneme sa <3

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife