Cvičenie, či už s vlastnou váhou alebo s činkami, prináša mnoho výhod. Okrem toho, že sa ľahko môže stať tvojím novým hobby, je prospešné pre tvoje zdravie, a v neposlednom rade aj pre tvoju postavu a sebavedomie. Horšie je, ak vo fitku stráviš hodiny, no nevidíš výsledky. Toto sú veci, ktoré brzdia možno aj teba:
Málo ješ
Nie je tajomstvom, že ženy si chodia do posilňovní práve po pekný vypuklý zadok. Pokiaľ ti však nerastie, chybu nemusíš hľadať len v tvojom tréningu, ale najmä v jedálničku. Mnoho žien sa popri cvičení v strave príliš obmedzuje.
Ak to robíš aj ty, mala by si si to vyhodiť z hlavy a jedla sa vôbec nebáť. Zadok, rovnako ako žiaden iný sval, ti bez dostatočného množstva jedla nenarastie.
Tvoja strava nie je vyvážená
Ak nedostatok jedla nie je zrovna tvoj prípad, ešte to neznamená, že ješ správne. Na vyváženú stravu, ako ju poznáš od babičky – „Treba jesť všetko!“ netreba úplne zanevrieť, len ju treba trošku vysvetliť. Vyvážená strava totiž nespočíva v tom, že si dáš všetko, na čo máš chuť, ale v jej nutričných hodnotách.
Je veľmi dôležité prijímať toľko sacharidov, tukov a bielkovín, koľko tvoje telo potrebuje. Zozačiatku ti s tým môžu pomôcť voľne dostupné kalorické tabuľky. Nielen, že ti vypočítajú podľa tvojej výšky, váhy a cieľa potrebný príjem, ale aj nutričné hodnoty jedál, ktoré si do tabuľky zapíšeš. Onedlho sa tak naučíš aspoň približný obsah makroživín v jednotlivých surovinách a môžeš papať znovu intuitívne, no vyvážene.
Oddych je dôležitejší, ako si myslíš
Možno si to neuvedomuješ, ale kvalitný spánok ti tvoje svaly ovplyvňuje rovnako ako strava. Pokiaľ im nedopraješ regeneráciu, nemôžeš očakávať, že budú rásť či spevňovať sa.
S čistým svedomím si teda pokojne dopraj minimálne jeden deň v týždni bez cvičenia. Dosiahneš tak oveľa lepší efekt, ako keby si odmakáš ďalší tréning.
Robíš len kardio
Existuje mnoho štýlov tréningov, a to ťa môže miasť. Je síce najdôležitejšie, aby ťa ten tvoj bavil, avšak, ak po čase vidíš, že nefunguje, môže ťa to akurát demotivovať.
Ak patríš k tým, ktoré robia len kardio, pravdepodobne sa k svojej vysnívanej postave nedostaneš. Je pravda, že jeho výhodou je spaľovanie tukov. Treba si ale uvedomiť, že k nemu dochádza až po 10-12 minútach od začatia tréningu, a končí hneď po skončení aktivity.
Hoci sa počas silového tréningu tuk nespaľuje, spaľuje sa počas 24-36 hodín po tréningu. Ak si myslíš, že cvičenie s váhami z teba spravia mužatku, mýliš sa.
Cvičíš s váhami, ale nevieš ako
Pri silových tréningoch si treba dávať pozor na niekoľko vecí. Váhu si zvoľ pri každom cviku takú, aby si zvládla spraviť 10-12 opakovaní, no zároveň so správnou technikou. Nielen, že pri nesprávnej technike si môžeš ublížiť, ale nebudeš precvičovať ten sval, na ktorý je cvik určený.
Ďalší problém môže nastať pri nesprávnom výbere cvikov. Nie, žeby existoval zlý cvik, môže byť však nevhodný pre teba. Je preto dôležité počúvať svoje telo a nerobiť všetky cviky, ktoré vidíš na Instagrame, ale tie, ktoré najviac cítiš ty. Nakombinuj ich tak, aby si počas tréningu zapojila každú časť partie, ktorú zrovna cvičíš. (Napríklad, ak cvičíš nohy, zvoľ cviky na predné aj zadné stehná, zadok, lýtka.)
Tip: Ak máš radšej cvičenie celého tela, jednotlivé cviky počas tréningov určite striedaj. Efektívnejšie je však cvičenie jednej, maximálne dvoch partií za jeden tréning.
Necvičíš vrchnú časť tela
Zameriavanie sa len na spodnú časť tela patrí k najčastejším chybám žien pri cvičení. Ak budeš mať pekné vypracované svalnaté nohy, určite nebude vyzerať prirodzene, ak vrch bude zaostávať. Ak sa bojíš veľkých rúk, môžeš si voliť menšie váhy. Navyše, cvičenie chrbta má obrovskú výhodu v optickom zúžení pása.
A možno robíš všetko správne, no napriek tomu nevyzeráš tak, ako by si chcela. Možno by si chcela dlhé štíhle nohy s medzerou medzi nimi, ale stále do nich naberáš. A môže to byť aj naopak a ty sa prejedáš, len aby si bola väčšia.
Nezabúdaj, že sú veci, ktoré sú nám geneticky dané a my ich nezmeníme. Prijmi ich a pracuj len na tom, aby si zo svojich neistôt spravila svoje prednosti.