Milujeme voľnosť! Sloboda je tak voňavá a lákavá, plná spontánnych zážitkov a prekvapení. Vzťahy sú stereotypné vraždy všetkých doteraz zábavných ľudí. Nechceme sa viazať, uzatvárať manželstvá, mať potomkov. Jednoducho chceme žiť moderným životom. No v hlave sa mi naskytla otázka. Je tento spôsob života prirodzený? Už od vzniku ľudstva to bolo jasné. Šlo o spolužitie dvoch ľudí, ktorí by za toho druhého dali aj život.

Láska je tak čarovný súzvuk dvoch duší. Nezáleží jej na veku, vzhľade, povahe, peniazoch a iných dnes už „dôležitých“ faktoroch. Podstatná je iskra. Ak je srdce človeka skutočne otvorené a úprimné, stačí jej iba jeden pohľad a prichádza. Najskôr pomaly otupí zmysly, podlomí kolená, rozbúši srdce. Potom napáda aj mozog, ktorý sa doteraz úspešne bránil citovým atakom. Nikdy nevieme na ako dlho zavítala, no ani nás to nezaujíma. Prijímame ju. Dolieha na človeka zo všetkých strán, kedy už niet cesty späť. No viete čo je na tom najkrajšie? Nik ešte nehľadal únik. Dobrovoľne podliehame tomuto magickému poblúzneniu. Mozog je vyradený na vedľajšiu koľaj a hlavnú rolu preberá srdce.
notebook-scene-800x400foto: elitedaily.com

Správame sa bláznivo. Veľa sa smejeme. Veríme, že slnko vychádza iba pre nás dvoch a že mesiac nám bude s hviezdami svietiť tak dlho, ako si to zažiadame. Náš život opäť získava zmysel. Miesta, ktoré prechádzame dennodenne sa nám zrazu zdajú byť tak významné, veľkolepé, plné farieb a symbolov. Ruka v ruke objavujeme tajné zákutia našich svetov, ktoré do seba tak krásne zapadnú ako naše dlane. Láska nám ponúka mnoho. Získavame malé nekonečno. Nekonečno citov, nehy, starostlivosti, zábavy, bozkov, smiechu, plaču, hádok, sladkých uzmierení… Naše nekonečno obsahuje všetko a je len na nás, čo si z neho vyberieme. No láska neznamená iba hovoriť ľúbim ťa. Znamená prebudiť sa v noci iba preto, aby sme skontrolovali, či je na druhej strane postele všetko v poriadku. Pritúliť sa a dýchať vôňu toho druhého. Obetovať sa. Podeliť sa. Zmeniť plány. Prehodnotiť životné rozhodnutia, zaťať zuby. Veriť, že to malé nekonečno prežije a nebáť sa. Iba milovať. Bezhlavo, srdcom bez zbytočných otázok. Dať tomu druhému priestor. Čas iba pre neho a jeho záujmy. Ak niekoho milujeme neznamená to, že s ním budeme 24 hodín denne, 7 dní v týždni.

Láska. Päť písmen, ktoré ladia ako žiaden hudobný nástroj v histórii, a predsa občas spôsobuje nepredstaviteľnú bolesť. Je to akoby vám niekto trhal srdce. Hádzal si ním. Kopal. No v tomto je láska nevinne. Vinným vyhlasujem ľudské ego. Iba hlupák dokáže povedať, že ona môže za všetko zlé, čo sa medzi ľuďmi odohrá. To náš charakter mení rozmer tohto citu na netvora, ktorý rúca celý náš svet, čo doteraz láska tak usilovne stavala. Na scénu nastupuje nenávisť. No to je už iný scenár.

Prezradím vám jedno obrovské tajomstvo lásky. Je ním trpezlivosť. Ak chcete úžasné nekonečno, naučte sa byť voči druhému trpezlivý. Dokonalý recept spočíva v tom, že nevymieňate. Jednoducho spoločne opravujete pokazené, no vždy s tou istou osobou. Najkrajšie je však opäť sa do nej zamilovať. Pokiaľ pridáte do lásky aj túto ingredienciu, recept je stopercentne zvládnutý.

Pozrite sa vedľa seba. Milujete túto osobu? Ak je vaša odpoveď kladná, pobozkajte ho. Aká bola reakcia? Usmial sa? Opätoval vám bozk? Ste teraz šťastnejšia? Ja myslím, že áno. Bola vaša odpoveď záporná? Načo ešte čakáte? Ten druhý to cíti a ja viem, že na konci si povie, že je to tak najlepšie. Život je príliš krátky na to, aby sme okolo seba nerozdávali lásku a pochopenie. Uteká nám pomedzi prsty. Uchopme ho do oboch rúk! Žime naplno a s láskou.

foto: elitedaily.com

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife