unsplash.com

Každý má svoju vlastnú odpoveď na túto otázku. Všetci vnímame šťastie inak. Máme o ňom svoje vlastné predstavy a približne vieme, čo nás robí šťastnými. No ako je to podľa vedcov a nedávnych prieskumov?

Výskumy tvrdia, že väčšina mladých ľudí, vo veku od 17 do 19 rokov, považuje za svoj hlavný životný cieľ peniaze. Chcú budovať svoju kariéru, mať vysoké postavenie a žiť v blahobyte. Ale prečo? Prečo drvivej väčšine dnešnej mladej generácie tak veľmi záleží na svojom vzdelaní, práci a peniazoch? Pretože tieto hodnoty sú nám dennodenne vštepované. Samozrejme netvrdím, že škola a práca v živote nie sú dôležité. Ale je to naozaj to, čo nás urobí v živote šťastnými?

V roku 2016 bol ukončený 75 ročný výskum Harvardskej univerzity, zameraný práve na hľadanie toho, čo je kľúčom k šťastnému životu. Tento dlhý a náročný výskum sledoval vývoj takmer 300 mužov, vtedy mladých študentov, dnes dôchodcov. Skúmal ich zdravie, kariérne vzostupy a pády, manželstvá či finančný stav. Výsledok tohto zložitého výskumu bol jednoduchý. Výskumníci zistili, že vzťahy s ostatnými ľuďmi majú obrovský vplyv na naše zdravie a šťastie. Nejde o množstvo ľudí, ktorých poznáme, ide o kvalitu vzťahu, ktorý máme. Výskum jednoznačne ukázal, že ľudia, ktorí mali pri sebe svojich blízkych a udržiavali s nimi dobré vzťahy, bez ohľadu na to, či šlo o veľkú skupinu ľudí alebo len o zopár ľudí, zhodnotili svoj život ako šťastný a naplnený. A to aj napriek problémom, ktoré ho sprevádzali.

Blízke vzťahy, nie peniaze, kariéra či uznanie udržujú ľudí šťastných a zdravých. Tieto väzby odďaľujú mentálne či fyzické choroby a sú spoľahlivejšou garanciou dlhovekosti než postavenie v spoločnosti, IQ či dokonca naša genetická výbava.

,,Samota zabíja. Je asi taká silná ako alkoholizmus či fajčenie.“ Povedal Robert Waldinger, riaditeľ spomínaného výskumu.

Ale ako sa môžeme zachrániť pred samotou?

Podľa výskumov je zaručeným liekom proti samote rituál. Slovo rituál sa nám prirodzene spája s náboženstvom, ale nemusí to tak byť.

Možno si už počula o Modrých zónach. Vedci označili Modré zóny, ako miesta, kde ľudia žijú život najšťastnejšie a najdlhšie. Jedna je v Okinawe v Japonsku, ďalšia v Sardínii, v Taliansku a posledná v meste Loma Linda v Spojených štátoch amerických. Všetky tieto miesta sú značne odlišné, ale majú spoločnú jednu základnú vec. Prioritou obyvateľov týchto miest je komunita, budovanie a udržiavanie blízkych vzťahov s ľuďmi. Či už sa spolu modlia, jedia, pracujú alebo učia, vytvorili si svoj vlastný rituál.

Raňajky s rodičmi, víkendové návštevy starej mamy či piatkové večery s priateľmi, to všetko môže byť naším rituálom. Vďaka nim nadväzujeme nové kontakty, upevňujeme vzťahy a zároveň nám poskytujú oporu v ťažkých životných situáciách.

Žijeme v spoločenstve, pretože sa navzájom potrebujeme. Ľudia potrebujú ľudí. Práve teraz. V chaotickom svete internetu a sociálnych sietí si musíme uvedomiť, akí sme pre seba dôležití.

Naša rodina, priatelia, najbližší, nie sú samozrejmosťou. Snažme sa s nimi tráviť čo najviac času. Buďme si oporou. Robme si navzájom život krajší a budujme spoločnosť v ktorej budeme šťastní.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórie Life