Typy výchovy detí

Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Pri výchove dieťaťa by si nemala zabúdať na to, že vlastne vychovávaš budúcu generáciu. V tomto článku ti preto odhalíme najčastejšie typy výchovy malých detí. 

Výchova s pravidlami

Prvý typ výchovy je s pravidlami. Tá spočíva v tom, že dieťa ma jasne stanovené pravidlá, ktoré by malo dodržiavať. Rodič by si však pri tejto výchove mal uvedomiť, že musí byť tvrdý a na pravidlá naozaj dbať, lebo ak raz pri niečom poľaví, dieťa bude vedieť, že sa s rodičom dá „manipulovať“ a po určitom čase zmení názor.

Výchova s fyzickými trestami

Druhý typ výchovy je už trochu zastaraný, ale napriek tomu sa medzi nami nájdu mamičky, ktoré ho podporujú. Jedna po zadku, po rukách alebo zdvihnutie ruky. Avšak, naozaj je dobré si tento typ výchovy do budúcna premyslieť, v týchto časoch sú populárne iné metódy. Si „stará škola“ a veríš, že toto je cesta?

fit mama
zdroj: Pexels/Yan Krukov

Benevolentná výchova

Opakom predchádzajúcej výchovy je benevolentný typ. Takáto výchova tiež nie je veľmi odporúčaná, lebo pri nej má dieťa všetko vo vlastných rukách, môže sa hrať ako chce. Nemá žiadne hranice, pravidlá a nevie, čo je správne a čo nie, čo sa smie a čo je zakázané a v mnohých prípadoch skáče rodičom „po hlave“. Myslíš si, že je to správne?

Láskavá a rešpektujúca výchova

Medzi ďalšie typy výchovy patrí rešpekt a láskavosť. Táto výchova je založená na otvorenej komunikácii, všetko si s dieťaťom vydiskutovať, keď rodič urobí chybu, mal by sa dieťaťu ospravedlniť a naopak. Cieľom je, aby rodič rešpektoval dieťa ako samostatnú osobu a aby dieťa rešpektovalo rodiča a tým pádom ho aj poslúchalo.

Matka a dieťa
zdroj: Pexels/Andrea Piacquadio

Kontaktná výchova

A nakoniec je tu v týchto časoch veľmi obľúbená kontaktná výchova. Spočíva v tom, aby mal rodič s dieťaťom veľa kontaktu. To môže byť podporené nosením dieťaťa, najprv v šatke a potom v nosiči, spoločným zaspávaním, jedením, držaním sa za ruky na prechádzke, alebo čítaním knihy pred spaním. Niektorí ľudia hovoria, že vďaka kontaktu sa môže dieťa lepšie vyvíjať.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife