Photo by Brooke Cagle on Unsplash

Pud sebazáchovy sa môže prejavovať pri rôznych situáciách, či ľuďoch. Ak cítiš potrebu zbaviť sa toxických ľudí, neboj sa toho a daj na svoju intuíciu. Život je cesta, na ktorej sa neustále učíme a naša osobnosť sa formuje každý deň. Kvôli tomu sa aj menia medziľudské vzťahy. Keď cítiš, že ťa niečia spoločnosť ťaží, je na čase s tým niečo robiť.  Portál IHeartIntelligence, Hey Sigmund a The art of charm vysvetľujú, čo by si v takejto situácií mala urobiť.

Sebeckosť ti neuškodí

Cítiš neskutočnú vyčerpanosť, a to sa snažíš iba ľuďom pomáhať. Presne v tom môže byť chyba. Je v poriadku, ak si empatická a nápomocná, ale vytvor si hranice. Ty si rovnako dôležitá a buď sama pre seba prioritou. Kto ťa pozná najlepšie? Kto vie na konci dňa, ako sa presne cítiš? Nik iný, len ty.

Niekedy je sebeckosť vlastnosťou, ktorú najviac potrebuješ. Skús sa chvíľu zamerať iba na seba a neriešiť do nekonečna problémy druhých. To je ich starosť. Ty máš podstatnejšie veci na práci, a to svoj rozvoj.

Nič neľutuj

Keď si nabrala odvahu a rozhodla sa definitívne odstrániť niekoho zo svojho úzkeho kruhu, neľutuj to. Nemáš prečo. Všetko je tak, ako má byť. Neodstrihla si ho len tak z nudy. Zrejme si to daná osoba zaslúžila svojím správaním.

Tí, ktorí majú byť skutočne pri tebe, si ťa budú vážiť a podporovať za každých okolností. Šťastný život prináša aj ťažké rozhodnutia, ale nikdy nedovoľ, aby ťa bral niekto ako samozrejmosť. Buď prioritou, nie iba obyčajnou možnosťou.

Nie si povinná nikomu nič vysvetľovať

Menej je niekedy viac. Preto nemusíš zachádzať do detailov, aby si im vysvetlila, že ich už viac nechceš vo svojom živote. Veľké množstvo informácií by mohli škaredo otočiť proti tebe.

Priprav sa samozrejme aj na výčitky alebo manipuláciu. Oni si uvedomujú, že je neskoro a ako veľmi im horí pod zadkom. Napriek tomu sa to naposledy pokúsia obrátiť proti tebe. Nenechaj sa odradiť, drž sa svojho scenára a s maximálnym pokojom im popraj všetko dobré do života. Ty si sa naučila už dosť.

 

Nezabudni ani na sociálne siete

Toxickí ľudia sú veľmi inteligentní a vždy vedia, čo majú ako povedať, aby dosiahli svojho výsledku. Keď sa im v tom nedarí, môže sa u nich prejaviť istá agresivita. Preto daj radšej na istotu a stretni sa s nimi niekde na verejnosti, kde je aj veľké množstvo ľudí. Po rozlúčke sa postav zo stoličky a odíď s úsmevom na perách. Nezabúdaj ale na sociálne siete. Nedaj im možnosť, aby ťa viac kontaktovali. Mohli by tak chcieť v tebe vyvolať iba pocit viny.

Nehádaj sa, presne po tom túžia

Skús si predstaviť toto stretnutie. Myslíš, že to pôjde ľahko? Asi nie. Odstrihnutie toxických ľudí môže byť skutočne náročné, preto sa priprav aj na ich možný návrat. A ten nemusí byť práve milý. Nenechaj sa však vyviesť z miery. Presne o to sa snažia. Môžu ti vyhadzovať na oči, čo si mala zmeniť, aby sa medzi vami nič nepokazilo. Pokúsia sa v tebe vyvolať výčitky a rozhodne od nich nečakaj ospravedlnenie.

Ak ešte po tomto nevieš, či ich naozaj chceš odstrániť, nebuď hlúpa. Váž si samú seba. Takýchto ľudí pri sebe rozhodne nepotrebuješ a akonáhle začneš s týmto procesom, svet bude vyzerať zrazu úplne inak. Ale lepšie.

Na drámu choď už iba do divadla

Môžu ťa ohovárať, môžu ťa zo všetkého obviňovať a rovno aj odsudzovať. Ako sme spomínali, aj na toto sa musíš pripraviť. Nedovoľ, aby si sa kvôli nim cítila menejcenná, či stratila kúsok zo svojho sebavedomia.

Nepotrebuješ ich, preto si sa rozhodla spáliť s nimi všetky mosty. Chvíľu to môže bolieť aj teba, ale neskôr zbadáš tú zmenu. Ľúb samú seba, pracuj na rozvoji svojej osobnosti a rozhodne neplň čiesi očakávania. Už na teba nemajú vplyv. Stratili na teba dosah v momente, kedy si sa rozhodla položiť seba na prvé miesto. Drž sa toho.

Zdroj: IHeartIntelligence, Hey Sigmund , The art of charm

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife