Žiarlivosť

Žiarlivosť v romantických vzťahoch je predmetom mnohých výskumov, ktoré ukazujú jej pozitívne aj negatívne stránky. Tie, ktoré sú zverejnené na weboch psychcentral.com, pmc.ncbi.nlm.nih.gov a npr.org, naznačujú, že emocionálna reaktívna žiarlivosť môže súvisieť s vyššou kvalitou vzťahu. To znamená, že keď je táto vlastnosť prirodzenou emocionálnou reakciou na vnímanú hrozbu, môže posilniť väzby v páre.

Na druhej strane, úzkostná alebo podozrievavá žiarlivosť často súvisí s nižšou spokojnosťou v partnerstve a môže viesť k deštruktívnemu správaniu. Osobnostné črty tiež významne ovplyvňujú prejavy žiarlivosti. Jedinci s vyššou úrovňou neuroticizmu a nižšou úrovňou prívetivosti či otvorenosti, majú väčšiu tendenciu zažívať romantickú žiarlivosť.

Štýly pripútania takisto ovplyvňujú reakcie na túto vlastnosť. Tí, ktorí trpia úzkostnou pripútanosťou, môžu vykazovať zvýšenú žiarlivosť, najmä pri sledovaní partnerov na sociálnych sieťach. Pochopenie toho je kľúčom pre zdravie vzťahu. Kým istá miera môže byť znakom hlbokého citu, je nevyhnutné tieto emócie konštruktívne riešiť a spracovávať. Aby sa predišlo možnému poškodeniu partnerstva.

A síce sme sa už spolu s odborníčkou v exkluzívnom rozhovore sústredili na žiarlivosť partnera, teraz sa na to pozrieme z opačnej strany. Psychologička Mgr. Ingrid Molnárová z online poradne MOJRA.sk ti prezradí, ako to prekonať a jednoducho partnerovi dôverovať.

Ako rozpoznať žiarlivosť?

Ako opisuje odborníčka, ide o emocionálny stav, ktorý vzniká, keď človek cíti ohrozenie v súvislosti s niekým alebo niečím, čo považuje za dôležité či hodnotné. „Tento pocit môže byť spojený s obavami o stratu pozornosti, lásky, uznania alebo postavenia,“ dodáva. Ešte uvádza, že hlavnou príčinou je často strach zo straty alebo nedostatok dôvery v seba či iných.

„Žiarlivosť môže byť tiež spôsobená nízkym sebavedomím, kedy človek neverí, že je dostatočne dobrý alebo hodnotný. Preto sa obáva, že ho niekto iný môže nahradiť,“ opisuje psychologička. Táto emócia sa pritom dá rozpoznať cez rôzne prejavy, ako sú pocit úzkosti, podráždenosť, nedôvera voči blízkym osobám, neustála potreba uisťovania o láske či lojalite. Alebo dokonca sledovanie a kontrolovanie správania iných.

„Rozpoznanie žiarlivosti je prvým krokom k jej riešeniu. To môže zahŕňať prácu na posilnení sebavedomia, otvorenú komunikáciu s partnerom alebo priateľmi. Prípadne aj vyhľadanie pomoci odborníka na duševné zdravie. Žiarlivosť môže byť prirodzenou reakciou na určité situácie. Ale ak sa stane nadmernou alebo nekontrolovateľnou, môže negatívne ovplyvniť vzťahy a duševné zdravie,“ upozorňuje.

Žiarlivosť
zdroj: Unsplash/Ayo Ogunseinde

Môže žiarlivosť signalizovať hlbšie problémy vo vzťahu?

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Odzadu PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia
Zabezpečené šifrovaním
Trust pay
Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórie Dating