ako spoznáš klamára

4. Obhajoba klamstiev aj pri konfrontácii

Keď konfrontuješ patologického klamára s dôkazmi alebo ak ich pristihneš priamo pri klamstve, často reagujú agresívne. Prípadne vytvoria ďalšie klamstvá na podporu svojho pôvodného tvrdenia. Táto obrana môže byť tak presvedčivá a emocionálne nabitá, že ťa to môže dokonca priviesť k pochybnostiam o vlastnej perspektíve.

5. Hľadanie pozornosti a uznania

Mnohí patologickí klamári klamú, aby získali pozornosť alebo uznanie. Svoje príbehy zameriavajú na zvýraznenie vlastných úspechov či zážitkov. Môžu sa snažiť byť stredobodom pozornosti a používať klamstvá na získanie obdivu alebo aj súcitu od iných.

patologický klamár, úspešný muž
zdroj: Unsplash/Jonathan Francisca

6. Sociálne a pracovné problémy

Kompulzívne čiže nutkavé klamstvo často vedie k problémom vo vzťahoch aj na pracovisku. Patologickí klamári majú problémy s udržiavaním dlhodobých vzťahov a často menia pracovné miesta alebo majú problémy s autoritami kvôli svojmu klamaniu.

Toto sú hlavné znaky, podľa ktorých spoznáš patologického klamára. Predovšetkým zachovaj zdravý skepticizmus a hľadaj súvislosti v príbehoch, ktoré ti niekto rozpráva.

V prípade, že sa ti zdá, že niekto v tvojom blízkom okolí by mohol byť patologický klamár, môže byť užitočné vyhľadať aj odbornú pomoc. Terapia ti pomôže vysporiadať sa s príčinami a dôsledkami správania takéhoto klamára.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórie Life