ako spoznáš klamára

Patologické klamstvo, známe aj ako mitománia alebo pseudológia fantastica, je psychologický fenomén. Človek pri ňom klame kompulzívne a často bez zjavného dôvodu. Vieš, ako spoznáš patologického klamára? 

Každá z nás si niekedy dopomohla drobným klamstvom. Avšak na rozdiel od občasného klamania, ktoré môže byť napríklad motivované potrebou vyhnúť sa trestu, patologickí klamári klamú pravidelne. To môže viesť k značným sociálnym aj osobným problémom.

Toto sú kľúčové znaky, ako spoznáš patologického klamára

1. Dramatické príbehy

Patologickí klamári často rozprávajú fascinujúce príbehy. Tie sú plné nepravdepodobných udalostí a predovšetkým drámy. Ich príbehy môžu zahŕňať hrdinské činy, neobyčajné dobrodružstvá alebo tragické incidenty. Zdá sa, že majú nekonečný zdroj fascinujúcich príbehov, ktoré sa často menia a vyvíjajú v závislosti od toho, koho sa snažia zapôsobiť.

2. Nezrovnalosti v rozprávaní

Jedným z najvýraznejších znakov patologického klamára je nedostatok spojitostí v jeho príbehoch. Keď jeho príbehy sleduješ dlhšie, môžeš si všimnúť nezrovnalosti alebo priame protirečenia. Patologickí klamári často zabúdajú na detaily alebo menia fakty svojich príbehov, keď rozprávajú rôznym ľuďom alebo v rôznych časoch.

nedôverčivosť
zdroj: Unsplash/Mimi Thian

3. Klamanie aj pri drobnostiach

Pre patologického klamára nie je charakteristické klamať len v dôležitých veciach, klamú aj v maličkostiach, ktoré sa zdajú byť nepodstatné. Môže to byť niečo tak jednoduché ako popisovanie udalosti, ktorá sa nikdy nestala, alebo falšovanie mienky na bežné témy.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife