Vybrať si ten správny krém na tvár či šampón na vlasy nám zaberie mnohokrát veľa času. Je to pre nás jedna z priorít, aby sme vyzerali dobre. Pritom však často podceňujeme dôležitú oblasť, ktorou je intímna hygiena, dokonca aj na ňu zabúdame.

Zanedbanie intímnych partií môže spôsobiť svrbenie, pálenie či zápach, to následne vedie až k zápalom a infekciám. Pravidelná intímna osobná hygiena je preto veľmi dôležitá, aby si sa cítila bezstarostne a vyhla akýmkoľvek problémom. Aj preto máme pre teba 7 tipov, ktoré ti pomôžu zabrániť zápalu v intímnych partiách a budeš sa vďaka nim cítiť omnoho lepšie.

zdroj: Unsplash/Bruce Mars

1. Hygiena ako priorita

Základom všetkého je udržiavanie správnej osobnej hygieny. Aby si zabránila vzniku infekcií, je dôležité sa po sprche utierať spredu dozadu a vymieňať si každý deň spodnú bielizeň. Na umývanie intímnych partií je ideálne používať gély priamo na to určené.

Umývať intímne partie je ideálne rukami, prvým krokom je, že si ich jemne namydlíš. Keďže v špongiách sa môžu hromadiť baktérie a plesne. Ak sa ich však nechceš vzdať, pravidelne ich vymieňaj.

zdroj: chilly-intimate.com

2. Pozor na nevhodné produkty

Problémy v intímnych partiách môžu byť spôsobené aj nevhodnými produktmi, ktoré využívaš. Neodporúča sa nadmerné používanie produktov, ktoré obsahujú mydlo či bežné peny do kúpeľa, pretože môžu narušiť pH.

Vyhni sa aj používaniu parfumovaných výrobkov, tie môžu spôsobiť podráždenie. Najlepšie je používať produkty, ktoré sú vytvorené špeciálne na intímnu hygienu, ako sú napríklad umývacie gély Chilly.

Umývací gél pre intímnu hygienu podporuje prirodzené pH pokožky a slizníc a poskytuje im ochranu. Znižuje riziko bakteriálnych infekcií a je obohatený o upokojujúce zložky.

zdroj: Pexels/Karolina Grabowska

3. Umožni telu dýchať

Nosenie obtiahnutých nohavičiek, ktoré nepohlcujú vlhkosť, môžu byť tiež problém. Podporuješ tým vznik kvasiniek aj baktérií. Aj preto dbaj na kvalitu spodnej bielizne.

Mala by byť zo 100 % bavlny a vzdušná. Pokojne si dopraj aj o jednu veľkosť väčšie nohavičky. Spodnú bielizeň by si mala prať pri teplote 50 stupňov a vyhni sa parfumovanej aviváži.

Tiež nie je dobré mať na sebe mokré plavky alebo oblečenie po športovaní. Čo najskôr sa snaž prezliecť do suchého.

zdroj: Pexels/Armando Castillejos

4. Zdravý životný štýl

Na intímne zdravie ma vplyv aj strava či stres. Nezdravé stravovanie alebo fajčenie narušuje rovnováhu pH intímnej mikroflóry. Správny gél na intímne partie ťa však dokáže zbaviť sa nepríjemného zápachu. Napríklad gél Chilly na intímne partie obsahuje aj kyselinu mliečnu, ktorá má hydratačný účinok a obnovuje mikroflóru.

Dbaj preto na zdravú stravu aj cvičenie, pomôže ti to pri udržaní hormonálnej rovnováhy a imunity. Vyhýbaj sa tiež stresu aj nezdravým návykom, ako je fajčenie či nadmerné pitie alkoholu.

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa ODZADU SK (@odzadu.sk)

5. Chráň sa aj pri milovaní

O intímnu hygienu je dôležité sa starať aj po milovaní. Ak sa chceš vyhnúť infekciám močových ciest, najlepšie je, aby si si ihneď po styku odskočila na toaletu. Rýchlo tak odstrániš baktérie, ktoré sa počas pohlavného styku môžu preniesť. Baktériám či prenosným chorobám predídeš použitím ochrany.

6. Nezabúdaj na návštevu gynekológa

Na pravidelných návštevách kozmetičky či kaderníčky si mnohé potrpíme. Rovnako by to malo byť aj s návštevou gynekológa, ktorého je od 18 rokov potrebné navštevovať minimálne raz do roka.

Ak už prichádzaš s tým, že nastal nejaký problém, nehanbi sa o tom hovoriť, od toho tu predsa ten doktor je. Je možné, že tvoje problémy budú vážnejšie a čím viac budeš odďaľovať ich liečbu, tým viac si môžeš uškodiť.

zdroj: chilly-intimate.com

7. Špeciálna starostlivosť počas menštruácie

Starostlivosť o intímnu hygienu by mala byť bežnou súčasťou tvojho života, a to aj počas menštruácie. Napríklad umývací gél od značky Chilly ťa zbaví aj nepríjemného zápachu a budeš sa cítiť sviežo a pohodlne.

Gynekológovia väčšinou odporúčajú používať priedušné hygienické vložky a vymieňať ich každé dve-tri hodiny. Tampóny odporúčajú len výnimočne.

Intímne partie sú najcitlivejšou časťou ženského tela, a tak by si k nim mala aj pristupovať. Zdravá žena má kyslé vaginálne prostredie s pH v rozpätí 3,8 až 4,5. Táto úroveň pH zabraňuje množeniu baktérií. Počas menštruácie sa však pH zvyšuje a žena sa stáva náchylnejšou na baktérie.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieBeauty