Pexels/cottonbro

Fast foody, večerná pizza s kamošmi, rýchle nábehy do chladničky, prejedanie sa, závislosť na sladkom, … je ti niečo z toho povedomé? Možno si aj ty závislá od jedla, či si to uvedomuješ alebo nie. Nie je to problémom iba žien, ktoré majú nadváhu.

Či k nim patríš a snažíš sa schudnúť alebo sa chceš zbaviť zlých stravovacích návykov, máme pre teba zopár tipov, s ktorými bude tvoja cesta ľahšia.

Pozor na veľkosť porcie

Oči by toho zjedli viac, ako nášmu telu stačí. Určite to poznáš, keď si ideš hladná naberať jedlo. S poricou nešetríš a ješ, až kým sa necítiš plná. Problémom je však fakt, že naše telo začne cítiť pocit naplnenia až po 20 minútach, čiže ty stále ješ, aj keď už nepotrebuješ, až sa dostaneš do fázy, kedy cítiš, ako si to prehnala.

Začni si pomaly znižovať porcie a jedz pokojne – nehádž jedlo do seba. Radšej si daj menej jedla viackrát denne a ak máš chuť na „dupľu“ počkaj s ňou aspoň tých 20 minút, aby si si bola istá, že si naozaj hladná.

Zaznamenávaj si dáta

Poznáš ten pocit, keď máš obrovskú chuť napr. na sladké a nemôžeš jej odolať? Častokrát sa za tým skrýva niečo iné. Telo potrebuje prijať zo stravy všetky potrebné živiny a ak zješ, čo potrebuješ, nie len, že budeš zdravo sýta, ale nebudeš pociťovať ani tak silné pocity hladu.

Skús sa pozrieť na aplikáciu Kalorické tabuľky, podľa ktorej zistíš, ako si na tom so stravou a budeš mať prehľad o tom, čoho ješ priveľa a čoho primálo (bielkoviny, sacharidy, tuky, vláknina, …). Musíš získať kontrolu nad svojimi návykmi a vďaka tomu veľmi rýchlo zabudneš na prejedanie sa.

Vyber si lepšie možnosti

Vždy máme na výber z viacerých možností a tak je to aj pri jedle. Ak už nevieš odolať hladu či chúťkam, vyber si aspoň lepšie a zdravšie možnosti, ktoré budú pre tvoje telo vhodnejšie. Ak hranolčeky, tak zeleninové, ak gumové cukríky, tak radšej ovocie, namiesto cukru nízkokalorické sladidlo.

Ver, že na „iné“ chute si rýchlo zvykneš. Dobrá rada – rob si priebežné nákupy, aby si doma nehladovala a nebežala nakupovať hlúposti. Keď budeš mať zdravé zásoby, niečo si už vyberieš.

Stav na domácu stravu

Keď sme pri slove „doma“, dôležité je aj to, aby si si vedela pripravovať stravu sama. Možno ti to zaberie viac času, ale keď si varíš, máš presný prehľad o tom, čo do jedla dávaš a nemusíš sa báť žiadnych skrytých „éčok“ a chemických prísad.

Budeš mať kontrolu nad tým, koľko použiješ cukru, soli, či oleja a možno si sama uvedomíš, kde musíš ubrať. Je to oveľa vhodnejšie ako si každý deň nechať doniesť jedlo, ktoré bolo spravené rýchlo a lacno, čomu zodpovedá aj jeho kvalita.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieFitness