Ako sa hovorí, naše vlasy sú korunou krásy. Zdravá a bujná hriva dotvára tvoj imidž, podľa strihu vyniká tvoja tvár, podľa toho, ako sa o vlasy staráš je možné prečítať tvoju osobnosť. Dotvárajú tak nielen celkový vzhľad, ale dodávajú žene aj sebavedomie. Máloktorá z nás je však so svojimi vlasmi úplne spokojná. Raz sú riedke, príliš ťažké, polámané či majú zlý strih. Preto je potrebné sa o ne patrične starať ako počas letných, tak aj zimných mesiacov. Ako vyzerá tvoja starostlivosť o vlasy v zime? Robíš všetko správne?
Jeseň je v plnom prúde a počasie sa zo dňa na deň viac a viac ochladzuje. V zime je však rovnako dôležité sa starať o naše vlasy ako v lete. Každý typ vlasov je iný a vyžaduje si inú starostlivosť. Ako sa však vyhnúť najväčším chybám?
Spýtali sme sa priamo kožnej lekárky MUDr. Miriana, čo používať na vlasy v zimných mesiacoch a čo je zasa pre ne škodlivé, ale aj otázku, ktorá trápi mnoho žien.
Ako sa starať o vlasy v zime?
Je v zime dôležité nejako špeciálne chrániť vlasy a vlasovú pokožku?
Samozrejme, je potrebné prispôsobiť vlasovú starostlivosť chladnejšiemu počasiu. Keďže v zime sú vlasy namáhané veľkými teplotnými rozdielmi medzi interiérom a exteriérom, majú tendenciu vysúšať sa, čo môže viesť k štiepeniu a lámaniu v dĺžkach a lupinám na pokožke.
V týchto mesiacoch je dôležité poskytnúť im dostatočnú výživu a ochranu. V exteriéri, najmä pri teplotách pod nulou, je dôležité chrániť pokožku hlavy čiapkou. Počas zimných mesiacov je vhodné znížiť frekvenciu umývania, aby sa predchádzalo zbytočnému vysušovaniu pokožky a vlasov, taktiež odporúčam obmedziť tepelnú úpravu vlasov, pravidelne používať kondicionér a aspoň raz týždenne použiť masku na hĺbkovú hydratáciu.
Môže sa nachádzať v dostupných šampónoch nejaká látka, ktorá môže vlasy poškodiť?
Nie, neexistuje nijaká konkrétna látka, ktorá by sa nachádzala v šampónoch a vyslovene by vlasy poškodzovala, na to tu máme regulácie. Avšak, bežne dostupné šampóny v drogériách majú väčšinou zloženie, ktoré obsahuje veľké množstvo surfaktantov, silikónov a parabénov. Čo môže taktiež viesť k problémom s vysušovaním vlasov či pokožky vlasov a následne k lupinám či lámaniu. Ja osobne odporúčam vlasovú kozmetiku dostupnú v lekárňach, ktorá rešpektuje prirodzené ph pokožky hlavy a jej zloženie je šetrnejšie k vlasom.
zdroj: unsplash/Taisiia Stupak
Čo dávať na vlasy počas zimy a čo zaručene nie?
Masky ako také, samozrejme, odporúčam, voliť treba podľa typu vlasov, niekto potrebuje viac proteíny, niekto hydratáciu. Existujú produktové rady určené na starostlivosť o vlasy a pokožku hlavy počas zimného obdobia.
A v prípade lakov, gélov alebo iných produktov?
Čo sa týka stylingu, to nie je otázka na dermatológa, ale na kaderníka. No určite by som sa osobne vyhla silne parfumovaným produktom. A tiež odporúčam držať sa zásady menej je viac.
Čo spôsobuje vypadávanie vlasov a je možné sa tomu vyhnúť?
V prvom rade je dôležité chápať, že vypadávanie vlasov je prirodzený proces dôležitý pre obnovu. Samozrejme, keď vlasov vypadáva priveľa a prirýchlo, tak to už nie je normálne, a vtedy je najlepšie kontaktovať dermatológa.
Príčin je nespočetne veľa, od hormonálnych problémov, stresu, podvýživy, rôzne vnútorné ochorenia, nedostatok vitamínov, farbenie a iné. Neexistuje odpoveď na to, čo robiť, keď nepoznáme príčinu. Vo všeobecnosti však platí, že vyvážená strava, dobrý spánok a citlivý prístup k vlasom sú dobrou prevenciou.