Ako odhalíš klamára? Sleduj na ňom tieto 4 detaily!
LifeVypúšťať z úst klamstvá nie je vôbec ťažké. No ani ten najväčší klamár na svete neovplyvní reč tela, ktorou sa pri rozprávaní podvedome prezrádza. Nauč sa, na ktoré detaily si dať pozor a nachytaj klamára priamo pri čine!
Pauzy v rozprávaní
Jeden z najlepšie odhaliteľných znakov pri klamstve sú časté pauzy pri rozprávaní. Muselo by ísť o veľmi dobrého klamára, aby zo seba sypal slová bez toho, aby sa zasekával. Uhm, eh, nooo, hmm, aaa potom, myslííím, že… To su jasné znaky toho, že nad odpoveďou potrebuje premýšľať a nehovorí priamo.
Opakovanie fráz
Výber slov napovie toho viac, ako by mohol človek čakať. Odhaliť klamstvo môžeš aj tým, že ak niekomu položíš otázku, bude odpovedať tým, že použije rovnaké slová. Napríklad: S kým si bol včera von? – S kým som bol včera von? No včera som bol von s ehm…
Ak niekto používa rovnaké informácie, aké boli použité v otázke, necíti sa dosť slobodne a snaží sa držať sa toho, čo si povedala, pretože sa môže báť, že odhalí niečo iné.
Rovnaké emócie
Skutočná emócia podľa vedcov pretrvá 5 sekúnd. Napríkad, predstav si, že ti kamoška oznámila skvelú správu, z ktorej sa úprimne tešíš. V tvári sa ti objaví široký úsmev a emócia z vrcholu postupne klesá (aj keď na radosti sa nič nemení).
No ak povieš niekomu informáciu, po ktorej sa ešte 5 minút tvári rovnako nehybne, na 100 % to iba predstiera. Skús sa tváriť nadšene viac ako jednu minútu. To sa prirodzene a bez klamstva jednoducho nedá. Nie nadarmo sa hovorí, že človek, ktorý sa rovnako a dlho usmieva je falošný.
Dotýkanie sa tváre
A úplne najľahšie odhalíš klamára tak, že si budeš všímať jeho pohyby rukou. Ak sa ňou dotýka nosa či podvedome akoby zakrýval ústa pri rozprávaní, je jasné, že ti nehovorí pravdu. Ide o psychologickú reakciu, kedy ruky chcú zakryť lož, pri čom sa človek cíti nesvoj a musí ruky nejak zamestnať.