Emocionálna inteligencia

Emocionálna inteligencia (EQ) je schopnosť, ktorá nám pomáha pochopiť a riadiť naše emócie. Rovnako tak aj city iných ľudí. Ak chceš zistiť, ako na tom si práve ty, je nutné položiť si 5 jednoduchých otázok. Odhaľ svoj vnútorný pocitový svet.

City – niekedy ich dokážeš pochopiť, inokedy zase nie. A najzložitejšie je to v čase, keď prichádzajú tvoje dni. Vtedy sa cítiš doslova hlúpa, tučnejšia, nahnevaná, si citlivá, rozplače ťa doslova všetko a všetko do detailov rozoberáš. Napriek tomu je pravdepodobné, že tvoja emocionálna inteligencia je veľmi vysoká. Tak si to poď overiť.

Na akej úrovni je tvoja emocionálna inteligencia?

Ako dobre dokážeš rozpoznať a identifikovať svoje vlastné emócie?

Emocionálna inteligencia začína uvedomením si vlastných emócií. Ak si dobre uvedomuješ a rozpoznávaš, kedy prežívaš radosť, smútok, hnev, strach alebo iné emócie, pravdepodobne máš vysoké EQ. Dôležité je vedieť pochopiť, prečo sa tieto emócie vyskytujú a ako ovplyvňujú tvoje správanie.

Ako sa dokážeš uvoľniť a upokojiť vo chvíľach stresu?

Schopnosť regulovať svoje emócie a nájsť spôsob, ako sa upokojiť a uvoľniť vo chvíľach stresu, je ďalším znakom vysokej emocionálnej inteligencie. Ak vieš identifikovať svoj stres a použiť techniky sebakontroly, ako je hlboké dýchanie, meditácia alebo hľadanie podpory od ostatných, pravdepodobne ju máš rozvinutú na vysokej úrovni.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa ODZADU SK (@odzadu.sk)

Ako vieš porozumieť emóciám a potrebám druhých ľudí?

Empatia je dôležitým aspektom EQ. Ak máš schopnosť vnímať a porozumieť emóciám a potrebám ostatných ľudí, prejavuješ vysokú emocionálnu inteligenciu. Dôraz na aktívne počúvanie, empatiu a schopnosť vcítiť sa do pohľadu iných ti umožňuje budovať lepšie vzťahy a rozvíjať spoluprácu.

Ako zvládaš konflikty a komunikuješ svoje emócie?

Súčasťou EQ je aj schopnosť efektívne komunikovať svoje emócie a vyjadriť svoje potreby. Ak dokážeš otvorene vyjadriť svoje emócie v konfliktných situáciách, a zároveň počúvaš a rešpektuješ emócie druhých, pravdepodobne máš vysokú emocionálnu inteligenciu. Schopnosť nájsť vyvážený a konštruktívny spôsob vyjadrovania emócií je super pre zdravé vzťahy a riešenie konfliktov.

Ako vyhrať konflikt
zdroj: Pexels/Gustavo Fring

Ako dokážeš prejaviť vďaku a preukazovať podporu ostatným?

Emocionálna inteligencia zahŕňa aj vďačnosť a prejavovanie podpory ostatným ľuďom. Ak si vážiš a prejavuješ vďaku za to, čo iní pre teba robia, a si ochotná ponúknuť pomoc a podporu, prejavuješ vyššiu emocionálnu inteligenciu. Ukazuje to schopnosť vybudovať zdravé a pozitívne vzťahy s ostatnými.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife