Máš dobré znalosti z pravidiel etikety

Slušné správanie v spoločnosti by malo byť samozrejmosťou. Nie vždy je však tomu tak a nedostatočné znalosti z pravidiel etikety nás môžu dostať do poriadne nepríjemných situácií.

Chceš zistiť, ako dobre ovládaš znalosti z pravidiel etikety? V tom prípade odpovedz na našich 8 otázok.

Ak niekoho pozveš na večeru, kto by za ňu mal zaplatiť?

Správne! Nesprávne!

Ak niekoho pozveš na večeru, počíta sa s tým, že by si ju mala aj zaplatiť. Ak sa chceš vyhnúť nedorozumeniu, v tom prípade sformuluj návrh inými slovami, tak aby bolo jasné, že všetky náklady neponesieš ty.

Ideš na návštevu. Kedy by si mala ideálne prísť?

Správne! Nesprávne!

Nikdy nechoď na návštevu skôr, hostitelia ešte nemusia mať všetko pripravená a mohla by si ich priviesť do stresu. Rovnako tak sa neodporúča meškať viac ako 10 minút. Najideálnejšie je teda prísť načas.

Ak sa s niekým až tak dobre nepoznáš, akým témam by si sa mala počas diskusie vyhnúť?

Správne! Nesprávne!

Ak sa s niekým stretneš prvýkrát alebo sa až tak dobré nepoznáte, určite sa vyhni politickým a náboženským témam. Politika a náboženstvo sú citlivými témami, ktoré dokážu rozdeľovať a viesť k vášnivým diskusiám, alebo aj konfliktom.

Ktoré z týchto pravidiel neplatí pri podávaní rúk?

Správne! Nesprávne!

Podľa pravidiel etikety by mala ako prvá ruku podávať žena mužovi. Taktiež starší mladšiemu a nadriadený podriadenému. Pri tomto akte musí muž stáť, žena môže aj sedieť.

Na stole máš viacero príborov. Ktorý si vyberieš pri prvom chode?

Správne! Nesprávne!

Keď začneš jesť, ako prvý si vyberieš príbor, ktorý je najďalej od taniera.

Kto by mal vstúpiť ako prvý do výťahu?

Správne! Nesprávne!

Ako prvý vstupuje do výťahu muž. Ide o pomerne nebezpečné miesto, takže musí vojsť dnu prvý a až keď je všetko v poriadku, tak ho môže nasledovať žena.

Ako by si mala jesť v reštaurácii chlieb?

Správne! Nesprávne!

Ak v reštaurácii dostaneš k pokrmu chlieb, vezmi si ho do ruky a začni si z neho odlamovať primerané kúsky. Žiadne odhrýzanie a ani krájanie.

Ktorou rukou by si si mala zakryť ústa počas kýchania?

Správne! Nesprávne!

Pri kašľaní a kýchaní je potrebné zakryť si ústa. Správne by sme vtedy mali zvoliť ľavú ruku, pretože pravú používame pri podávaní rúk a iných spoločenských interakciách. Ešte lepšou voľbou je zakrytie si úst vreckovkou.

Aké dobré sú tvoje znalosti pravidiel etikety? Otestuj sa v našom kvíze
EXCELENTNÉ VEDOMOSTI
Gratulujeme, získala si plný počet bodov. Základné pravidlá etikety teda ovládaš na jednotku s hviezdičkou a v spoločnosti sa vieš vždy správať podľa vyžadovaných štandardov.
SLUŠNÉ ZNALOSTI
Až na menšie zaváhanie sa v spoločnosti za seba nemusíš hanbiť, pretože tvoje znalosti základov etikety sú na vysokej úrovni.
ZLATÝ STRED
Je vidieť, že si sa so základmi etikety už stretla, avšak mohlo by to byť aj lepšie. Medzery, ktoré v znalostiach máš, si určite doplň a nabudúce to už bude excelentné.
VEĽKÁ BIEDA
Tvoje znalosti etikety sú veľmi slabé. Ak sa chceš v spoločnosti vyhnúť nechceným situáciám, začni s dopĺňaním vedomosti hneď teraz.
ETIKETA? TO SA NATIERA NA CHLIEB?
Tento výsledok si za klobúk nedáš. Tvoje znalosti zo základov správania sa v spoločnosti sú nulové, a so slovom etiketa si sa zjavne nikdy nestretla, čo je obrovská chyba.

Ak máš rada kvízy, vyskúšaj aj tento. Zistíš v ňom, aký je tvoj štýl komunikácie vo vzťahu a ako dobre vďaka tomu vychádzaš so svojím partnerom. V kvíze TU sa zas utvrdíš v tom, či je tvoj muž pre teba tým pravým.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieKvízy