Nerozhodné znamenia, ktoré o všetkom neustále pochybujú
Unsplash/Brad Lloyd

A je to tu opäť. Prichádzajú Vianoce a s nimi aj ďalší rok 2022. Dávaš si každý rok nové predsavzatia, ktoré nikdy nesplníš? Ak áno, si tu správne.

V tomto článku sa dozvieš, ako si stanoviť ciele a novoročné predsavzatia tak, aby si ich zvládla a dotiahla ich do úspešného konca.

Existuje na to veľmi jednoduché SMART pravidlo, ktoré bližšie rozoberali v článku od Black cliff media. Každý tvoj cieľ by mal mať 5 vlastností, ktoré musia mať určitú postupnosť.

S – špecifický (specific)

Začnime tou najjednoduchšou vlastnosťou. Tvoj cieľ by mal byť špecifický. Ak taký nebude, veľmi ľahko ho nedodržíš. Ukážeme ti to na príklade predsavzatia schudnúť. Kto však vie, čo to znamená? Namiesto toho by si si mala stanoviť to, že chceš zoštíhliť pás, stehná, vytvarovať zadok a zamerať sa práve na tieto oblasti.

M – merateľný (measurable)

Ako druhé by si si mala určiť číslo na váhe, ktoré by si chcela vidieť. To znamená, že tvoj cieľ je merateľný. Bude sa ti lepšie plniť predsavzatie, pri ktorom máš napísané, že chceš schudnúť 5 kíl, namiesto cieľa, že chceš len schudnúť.

A –  dosiahnuteľný (achievable)

Rovnako ako merateľný, mal by byť tvoj cieľ aj dosiahnuteľný. Nemôžeš sa spoliehať na to, že v priebehu jedného mesiaca zhodíš 10 kíl, keď ti nabrať tie kilá trvalo niekoľko mesiacov, či rokov. Stanov si predsavzatie, ktoré ľahko dosiahneš.

R – realistický (realistic)

Predposlednou vlastnosťou je reálnosť cieľa. Mala by si mať podvedome pocit, že predsavzatie, ktoré si si stanovila, je pre teba ľahké. Nemala by si si dávať extrémne ťažké úlohy, napríklad keď chceš schudnúť, že budeš behávať každý deň 30 minút, ak si doteraz nebehávala. Veľmi ľahko by si to vzdala. Začni na niečom jednoduchšom – každý druhý deň po 10 minút. Ver nám, že aj toto sa ráta.

T – časovo ohraničený (timely defined)

Poslednou vlastnosťou, ktorú by mal mať tvoj cieľ, je čas. Prvého januára si síce napíšeš, že chceš schudnúť, no nenapíšeš si do akého dátumu. Časovo ohraničený cieľ má väčšiu pravdepodobnosť úspechu, než ten bez ohraničenia. Presný dátum pri predsavzatiach ti pomôže.

Zdroj: Black Cliff Media

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife