thoughtcatalog.com

Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Ahoj kráska! Vitaj pri ďalšom článku. Dnes by som sa chcela venovať téme, ktorú rozoberá takmer každá žena na svete. Pred pár dňami, konkrétne cez hodinu nemčiny, sme tvorili vety na určité slovesá (byť sklamaný z, tešiť sa z…). Na tom by nebolo nič zlé, ani divné, ak by spolužiačka, ktorá je mimochodom ozaj veľmi pekná, nevyhlásila, že je sklamaná z toho, ako vyzerá. Pravdepodobne to nikto nezaregistroval, ale mnou to trochu pohlo. Síce možno nikto ani nepočul odpoveď mojej spolužiačky, lenže ja som to nedokázala prepočuť.

Ja sama som človiečik, žienka, ktorá sa dlhé roky učila, ako sa má na seba pozerať. Prešla som hroznými rokmi sebanenávisti, plačom nad tým, že si o sebe myslím, že som priam otrasná a nekonečnými bezsennými nocami.

Ako som sa však naučila pozrieť sa na seba do zrkadla a usmiať sa? Bol to veľmi ťažký a náročný  “tréning”, ale dostalo ma to do istého okamihu v živote, kedy som sa naučila ľúbiť samú seba. Takú, aká som. Nemysli si o mne, že som nejaká ukážková bábika z Instagramu.

Mám príliš guľatý nos. Mám príliš zničenú pleť. Mám príliš úzke pery. Príliš riedke vlasy. Príliš oblú postavu. Príliš krátke nechty. Príliš nevýrazný tvar tváre… Donekonečna by som mohla vypisovať, ako príliš mám svoje časti tela odklonené od čohosi, čo by iné nazvali ideál.

pexels-photo-107929 foto: pexels.com

Čo som sa teda počas môjho objavovania sebalásky naučila?

 • IDEÁL KRÁSNEJ ŽENY NEEXISTUJE.
  Neexistuje nič ako jedna “najkrajšia žena”. Je to iba fáma, iba súťaž o Miss, čo je len reklamný marketing. Neexistuje žiadna ideálna výška, šírka, či ideálna veľkosť pier a očí. Možno niekto niekde vyhlásil, že ideál sú miery 90-60-90, ale to sú len čísla. Znamená to jedno veľké nič.
 • KAŽDÁ ŽENA JE KRÁSNA.
  Je len a len na každej jednej krásnej žene, či so svojím životom urobí niečo krásne, alebo sa spustí po ceste alkoholu, drog a iných neprospešných vecí. Ak žena chce, a má vôľu a chuť byť krásnou, môže ňou byť.
 • KOZMETIKA ŤA NESKRÁŠLI.
  Žiaden make-up, kozmetika, korzety, oblečenie, lieky na chudnutie neurobia ženu krásnou. Pri kráse ženy sa neberie ohľad na farbu očí, alebo sýtosť červene v líčkach. Ide tam o vystupovanie na verejnosti, správanie sa, a predovšetkým úsmev.V antickej literatúre dbali na kalokagatiu u literárneho hrdinu, čo je vlastne duševná i fyzická krása. Dokonalosť. Perfekcia. Ale tam pravdepodobne im ani nezišlo na um, že v budúcnosti pre krásu budú ženy využívať umelé mihalnice, pripínacie pramienky vlasov, a kilá zbytočnej kozmetiky.

  iwillshowyouwhatisbeautiful_a281a554c0493ffa292d8ad18add78ba pinterest.com

  Kozmetiku používam, pretože ma baví experimentovať a skúšať ju, lenže nie som ňou napatlaná každý jeden deň. Preferujem pocit, keď je moja pleť čistá, krásne jemná a prirodzene lesklá s červeňou v lícach. Preferujem, keď mám rozcuchané vlasy, rozlietané z drdolu na všetky strany. Preferujem oblečenie, ktoré je pre mňa pohodlné. Preferujem, keď pri objatí s priateľom mu neobtlačím môj aktuálny “look”, alebo “motd – makeup of the day” do kabáta, či svetra.

  A aj priateľ ma má tak rád. Čistú. Keď sa na nič nehrám, keď som sama sebou a usmievam sa bez ťarchy kozmetiky. Keď sa mu zviniem v náručí v teplákoch a tričku miesto toho, aby som si dávala obrovský pozor na každý zhyb akýchsi šiat, blúzky, košele, či iných výmyslov módneho sveta.

pexels-photo-27411 foto: pexels.com

Uvedom si, že až vtedy, keď ťa budú ľudia mať radi aj bez akýchkoľvek “masiek”, našla si pravé priateľstvo.

Si krásna taká, aká si. Ak to niekto neakceptuje a odsudzuje ťa za to, nestojí to za strácanie času s takou osobou.
Si krásna, keď ráno vstaneš s explóziou vlasov na hlave, kruhmi pod očami v pyžame s medvedíkmi.
Si krásna, keď sa večer po celom dni odmaľuješ a chvíľu na seba nemo hľadíš so šmuhami od maskary.
Si krásna, keď si ráno v autobuse jazykom kontroluješ pery a zuby, či je rúž len na tých miestach, kde byť má.

A predovšetkým, si krásna, priam najkrajšia, keď sa usmeješ. 🙂

Maj krásny deň a nezabudni ľúbiť samú seba. Pretože si originálna, krásna a sebaláska je jediná láska na celý život.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife