Nie som turistka.

Chcem objavovať miesta, ktoré presahujú rámec obrázkov ponúkaných v brožúrach turistických sprievodcov, alebo objavovať pláže a zákutia, kedy budem spať pod holým nebom, pozorovať hviezdy a chytať bronz tak, ako to neponúkajú cestovné kancelárie.

Vždy, keď spoznávam nejaké nové miesto, moje nohy nedovolia mysli, aby ma viedla, ale sú to ony, ktoré preberú túto úlohu a vedú ma na miesta nepoznané. Spoznávam uličky a časti miest, ktoré by som bežne nenavštívila. Vypnem Google Maps a na chvíľu chcem byť stratená. Som potešená, keď môžem byť stratená.

800x400-woman-standing-cliff-arms

foto: elitedaily.com

Ale stratiť sa, stratiť sa na potulkách mestom s cieľom objaviť čosi nové, to je v poriadku, pretože, nič tým nestrácaš. Práve naopak. Kráčaš okolo nových, príťažlivých a zaujímavých pekností, až pokiaľ nenatrafíš na niečo dôverne známe. Debatuješ s lokálnymi obyvateľmi, nikam sa neponáhľaš, užívaš si každý prítomný okamih, až je ten pocit stratena preč, pretože si uvedomíš, že tento pocit je niečo, čo ťa napĺňa a rozširuje tvoje obzory a strety s novou kultúrou.

Na mojej ceste Anglickom som sa jeden deň prechádzala po pláži a močila si nohy v studenej vode anglického pobrežia, na druhý deň som si vykračovala britským vidiekom. Ďalší deň som sa prechádzala po lúkach okolo golfového klubu a cítila som, ako stále na mňa čaká niečo nové. Stále mi bolo málo. Vždy som čakala na nejaké nové dobrodružstvo, na navštívenie útulnej nepoznanej kaviarne, na ďalšiu cestu vlakom, na hocičo nové… niečo vo mne chcelo objavovať inakosť.

Zdroj: pinterest.com

Zdroj: pinterest.com

A toto robia cestovateľky. Hľadajú inakosť. Počas ciest bude vždy v tebe niečo, čo ťa bude nútiť objavovať tie iné, zaujímavé a nádherné časti miest, ktoré poznajú iba tí, čo tam bývajú. Zrazu spoznáš tie miesta, kde deti utekajú, aby sa skryli pred zrakmi svojich rodičov. Spoznáš miesta, ktoré dýchajú tradíciou, kultúrou a históriou.

Mapou sa ti stanú hviezdy nočnej oblohy, bude to niečo, čo ti občas pripomenie smer, ktorým si si sa vybrala, pretože v skutočnosti sa ty stávaš tvorcom svojej vlastnej mapy. Je to mapa, ktorá sa skladá z príbehov a dobrodružstiev, ktoré prežívaš a o ktorých budeš potom rozprávať tým, čo sa budú pýtať, ako bolo na cestách.

Zdroj: pinterest.com

Zdroj: pinterest.com

Budeš cestovať, aby si zistila kým si a zistíš to tak, že budeš objavovať všetko okolo teba. A potom tak, ako tieto miesta zanechajú niečo v tebe, aj ty zanecháš kúsok seba tam. Urobíš to preto, aby si mala výhovorku na návrat, ale taktiež preto, aby si zistila, kým si sa opäť stala po návrate domov. Budeš to robiť preto, aby si porovnala to, ako ťa cesta zmenila.

Naučíš sa dôverovať tvojej intuícii, ktorá ti povie kam a čo objavovať. Stratiť sa, bude pre teba znamenať,  vidieť krásne miesta, uličky, lesy, kaviarne, hory, moria a lokálne miesta, kam sa bežný turista len tak nedostane. Keď sa neznáme a neobjavené stane pre teba niečo, čo aktívne hľadáš, keď budeš prijímať rozdielne a neuveriteľné kultúry, keď sa budeš rozprávať s lokálnymi obyvateľmi a nebudeš žiť v strese a uponáhľanosti, ale budeš preferovať spontánne, zábavné a dobrodružné výlety, vieš že nie si turistka.

Si cestovateľka.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.