Dávid Doroš

Dostali nápad, ktorý osloví takmer všetky vekové kategórie a o dva mesiace sa po hotovom produkte už len zaprášilo. Reč je o Kreskách – rýdzo slovenských dočasných tetovačkách z dielne Prešovčaniek Kataríny Ilkovičovej a Petry Vancovej, ktoré sa raketovou rýchlosťou dostali pod kožu (i na kožu) detí aj dospelých.

S bohatou škálou dizajnov, ktorá sa neustále rozširuje a dáva šancu na netypickú sebarealizáciu aj ďalším domácim ilustrátorom, dnes zohratá dvojica boduje najmä na festivaloch, detských oslavách, svadbách či pri každodennom módnom zdobení. A hoci sa k tetovačkám „bez záväzkov“ neservírujú nezabudnuteľné ružové žuvačky, nostalgiu za Pedrom hravo zaženú.

zdroj: Kresky

Kresky sa údajne zrodili pri fľaši dobrého vína – je to pravda? Ako ste prišli na tento nápad?

Petra: Áno, priznávame – názov Kresky, ako aj prvý brainstorming, pri ktorom sme vytvorili koncept, naozaj vznikol pri rieke a pri fľaši Peregu. Bolo to veľmi vtipné, tvorivé a plné entuziazmu a tento pocit ešte stále pretrváva. Samotný nápad na dizajnové tetovačky prišiel pár dní pred tým a už sme sa ho nepustili.

Kresky sú dielom grafickej dizajnérky a ilustrátorky (Katka) a mediálnej analytičky so zázemím v neziskovom sektore (Petra). Ako máte rozdelené úlohy?

Petra: Úlohy máme rozdelené veľmi flexibilne, podľa potreby, ale ja sa pre dobro celej veci vôbec nevenujem dizajnovej stránke. Tú nechávam na skúsenú odborníčku – Katka to proste má v ruke a v srdci.

Katka: Mám na starosti najmä vizuálnu stránku, ale aj tú preberáme spoločne. Myslím, že sa dobre dopĺňame.

Kresky 28 _MG_8722
zdroj: Dávid Doroš

Dočasné tetovačky sme na Slovensku donedávna hľadali len ťažko, túžili ste zaplniť túto medzeru? Zohrala svoju úlohu aj nostalgia za Pedro žuvačkami?

Petra: Povedali sme si, že slovenské a české deti a dospelí si hádam zaslúžia pekné dočasné tetovačky. A že slovenskí ilustrátori a ilustrátorky by možno ocenili ďalší funky spôsob svojej prezentácie.

Od prvého rešeršu k prvým predajným trhom prešli len dva mesiace – to bol bleskový proces. Ako ste to dokázali?

Petra: Od spomínaného Peregu sme každý deň intenzívne hľadali a oslovovali tlačiarov z rôznych krajín a robili si prieskum konkurencie a dopytu. Na naše milé prekvapenie to s dopytom vyzeralo veľmi dobre. Stretávali sme sa viac-menej len s pozitívnymi reakciami a to nás utvrdzovalo v tom, že asi ideme správnym smerom.

Katka: Nápad nás nadchol a nechceli sme ho nechať vychladnúť, aby to nešlo dostratena. Chceli sme stihnúť leto, najlepšie obdobie pre tetovačky – to bol tiež pozitívny hnací motor.

Kresky 21 _MG_8623
zdroj: Dávid Doroš

Ako vznikajú dizajny? Čo vás inšpiruje?

Katka: Väčšinou je na začiatku viac skíc, z ktorých potom s Peťou vyberieme tie, ktoré zrealizujeme tak, aby to bola zábava a každý si vedel nájsť niečo pre seba.

Oslovili ste aj známe slovenské ilustrátorky, ako Danku Olejníkovú alebo značku Slovakiagift. Čo je hlavnou motiváciou k spolupráci?

Katka: Plán spolupracovať aj s inými výtvarníkmi a značkami sme mali už od začiatku. Chceli sme oživiť naše portfólio, ponúknuť  širšiu škálu štýlov a tiež využiť ďalšiu možnosť prezentácie práce ilustrátorov. Oslovili sme ľudí, ktorých prácu uznávame, a preto vôbec nie je potrebné zasahovať do ich návrhov.

Zdroj: Kresky

Bolo náročné nájsť tlačiara, ktorý by zvládol tento koncept – nalepím a po čase zmyjem?

Petra: Nebolo to nakoniec ťažké, lebo ich s touto technológiou až tak veľa nie je. Mali sme aj varianty tlače v Číne, vo Švédsku alebo v USA a chvíľu sme my aj naši známi chodili potetovaní vzorkovými tetovačkami z celého sveta. Nakoniec sme si vybrali slovenského tlačiara, ktorý bol objektívne kvalitatívne najlepší. Nehovoriac o tom, že je veľmi milý a jeho žena pečie skvelé koláče a robí super sirupy. Takto majú podľa mňa vyzerať ideálne dodávateľsko-spotrebiteľské vzťahy.

Používate aj potravinové farby. Sú vaše tetovačky aj „na zjedenie“?

Petra: Určite. Na Pohode sa napríklad jeden náš zákazník snažil svojej priateľke aplikovať Kresku na krk jazykom, ale nešlo to. Asi bolo príliš horúco a nebol dosť hydratovaný.:)

Aké výzvy ste pri budovaní značky museli prekonať? Čo bolo najnáročnejšie?

Katka: Stále sa učíme. Všetko vzniká veľmi spontánne, najťažšia je asi práca s číslami a tie nudné excelovské záležitosti.

Ako reagujú ľudia na vaše tetovačky? Tešia sa viac deti či dospelí?

Petra: Ľudia reagujú veľmi pozitívne. Malí aj veľkí. To je na tom celom asi najkrajšie.

Katka: Najlepšie reagujú na festivaloch, kde sa pokreskujú aj na čelo a neriešia, bavia sa.

Ako sa vám darí dnes? Dokážu vás Kresky na Slovensku uživiť?

Katka: Kresky sa stále vyvíjajú, učia a nás to stále baví. Nemali sme od tohto projektu očakávania v zmysle, že nás bude živiť. Okrem zábavy sú však Kresky aj ziskové.

zdroj: Dávid Doroš

Kresky je možné zohnať aj v kníhkupectvách či kaviarňach doma i v ČR. Bolo ťažké nakopnúť distribúciu?

Petra: Spolupráca s obchodmi sa začínala troška pomalšie, ale teraz sa už ozývajú samé.

Boli ste tiež súčasťou kampane Made in Slovakia. Ako sa to zomlelo? Je to pre vás pocta?

Petra: Oslovili nás baby a vôbec sme neváhali. Katka pre nich vytvorila špeciálny dizajn, na ktorý sú veľmi dobré ohlasy všeobecne.

Kresky 107 _MG_6467
zdroj: Dávid Doroš

Rozleteli sa už Kresky aj do sveta?

Petra: Námornícke sa bežne s dovolenkármi dostanú na rôzne jachty, to majú potom aj celé posádky kotvy na ramenách. Pokiaľ vieme, boli sme už aj o Fínsku, Dánsku, Poľsku, Francúzsku, ale aj v Dominikánskej republike. Vždy sa potešíme, keď nám zákazníci pošlú fotky ako dokumentáciu.

Sú Kresky hobby, biznis, či aj aj?

Petra: Jednoznačne aj aj. Ak by každý mohol robiť to, čo ho  baví, hneď by nám tu bolo veselšie.

Katka, ty si študovala v Krakove, ilustrovala si už vyše 25 kníh. Ako sa dnes žije ilustrátorom na Slovensku? Je ťažké uživiť sa tu len umením?

Katka: Na začiatku som pracovala v reklamných agentúrach a ilustrácii som sa venovala večer a cez víkendy. Neskôr som mala ilustrátorskej práce viac a mohla som sa venovať už len tomu. Mala som obavy, aké to bude, keď sa presťahujeme do Prešova, no sme tu už šiesty rok a zatiaľ sa viem na voľnej nohe viem uživiť.

_MG_4580

Čo je najťažšia časť práce na voľnej nohe? Je ťažké dodržiavať disciplínu?

Katka: Niekedy je to ťažké, ale mám už systém, ako fungujem niekoľko rokov. Niekedy sa neoplatí veci siliť a je lepšie si radšej zájsť na kávu.

Petra: Musím sa priznať, že v tomto musím na sebe každý deň pracovať, ale naozaj to ide ľahšie, ak má z práce človek radosť a robí ju s tými správnymi ľuďmi.

Čo ešte plánujete do budúcnosti?

Katka: Všetko je otvorené, necháme sa prekvapiť. 🙂

 

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórie Life