Photo by Ana Gabriel on Unsplash.com

Mnoho z nás je schopných minúť celú svoju výplatu z práce alebo brigády. Väčšinou míňame na nezmyselné veci a potom sa čudujeme, že absolútne nemáme nič našetrené a môžeme zabudnúť na vysnívanú dovolenku. Mám však pre teba pár jednoduchých rád, ako ušetriť peniaze a občas aj tým priaznivo ovplyvníš stav našej planéty.

Štipendium tiež nie je zlý nápad. Ak ťa tvoja škola baví, prečo nevyužiť možnosť získania štipendia tak, že skrátka zamakáš na dobrých známkach?

Nebuď ovca a nesnaž sa nosiť nové trendy. Je síce fajn byť štýlovo oblečená, ale najmä buď sebou a mysli aj na našu planétu. Ak neustále vyhadzuješ peniaze na nové handry, potom sa nemôžeš čudovať, ak ti miznú peniaze a nemáš absolútne nič.

Stiahni si aplikáciu do mobilu. Ja používam Spendee, do ktorej si zapisujem všetky svoje výdavky.

Nebuď pohodlná. Pohyb ti neuškodí a ušetríš. Ak žiješ vo väčšom meste, alebo máš cestu domov okolo 20 minút, prečo sa neprejdeš? Vonku je ešte pekne a tvoje zdravie sa ti taktiež poďakuje.

Reštaurácie sú síce fajn, ale nie každý deň. Ak máš ešte školské obedy, prečo to nevyužiť? Taktiež ak si na intráku, uvar si niečo dobré na viac dní a ver mi, že ušetríš za istý čas veľké množstvo peňazí.

Odkladaj si 10 percent z každého tvojho zárobku. Najlepšie odkladanie pre mňa osobne je mimo môjho účtu, pretože vtedy tie peniaze reálne nevidím a nemyslím na ne, že ich mám na účte a potrebujem ich minúť. Taktiež pravdepodobne zistíš, že vyžiť iba s 90 percentami je jednoduchšie, ako si myslíš.

View this post on Instagram

I woke up to terrible news that some of the students in my Mastertribe course felt disappointed with it. ::::: I was heartbroken because this course was my baby, which I’ve been working on since June. It took me and my team months to create almost 9 hours of video classes. I never held any information back, always being open about everything I know: including sharing my media kit, email examples, Lightroom, Photoshop and camera tutorials etc. ::::: I want to sincerely apologize from the bottom of my heart who anyone who feels like what I shared wasn’t enough. :::::: Due to some hurdles with my health and WiFi connectivity, 4 out of 66 videos didn’t get uploaded as scheduled last week. I did apologize over the weekend to the Mastertribe directly but no excuse can justify me not showing up for those who I care about thre most, my tribe. :::::: I already spoke to each Mastertriber directly and offered to anyone who felt disappointed in the whole situation a full refund (to be processed by this Sunday). :::::: I was honored that so many beautiful people joined the class and it makes me feel truly terrible that I’ve let my tribe down 😞 :::: My intention has always been to inspire this community I dearly love and I would never want you to feel taken advantage of. ::::: I am closely talking with each member of the Master Tribe but wanted to let my wider community know what is going on. My goal is to support the next generation of Instagrammers by sharing learnings from my journey so far. ::::: Love always, Aggie ❤️

A post shared by TRAVEL IN HER SHOES (@aggie) on

Prestaň kupovať balenú vodu. Investuj do dobrej sklenej fľaše s obalom, ktorá je výbornou investíciou a planéta tvoj krok tiež ocení. Načo zbytočne vyhadzovať peniaze za plastové fľaše, vytvárať tak odpad? Slovensko má kvalitnú vodu, tak prečo to nevyužiť?

Nenakupuj hladná. Najhoršia vec, ktorú môžeš spraviť, je tá, že ideš do obchodu hladná a kúpiť extrémne veľa zbytočných vecí, ktoré aj tak nestihneš zjesť a skončia v koši. To je škoda, nemyslíš?

Šetri si paušál či kredit. Cez Facebook sa taktiež dovoláš alebo napíšeš kamarátke správu, tak načo volať cez mobilného operátora, pokiaľ je možné cez internet?

Kávu si rob doma. Taktiež si ju môžeš zobrať so sebou, existujú predsa termosky alebo termohrnčeky, na ktoré sa môžeš spoľahnúť. Ušetríš tým množstvo peňazí a aj plastových pohárikov.

Platiť kartou bolí menej. Preto sa snaž platiť vždy len v hotovosti. Uvidíš, že je to omnoho ťažšie a dvakrát si rozmyslíš, či si to naozaj chceš kúpiť.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife