thoughtcatalog.com

Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Takto pred rokom som nebola pripravená zobrať do rúk nič, tak ako som mohla byť pripravená na vzťah? Nebola som pripravená, aj keď som si myslela, že som. Nebola som totiž vyrovnaná s tým, kým som bola predtým a kým som bola vtedy. Jasno som mala jedine v tom, kým by som chcela byť, ale ani za nič som nemala predstavu, ako sa tým človekom stanem. Ako som potom mohla hľadať niečo, čo je pre mňa správne? Aj keď som si myslela, že som do niekoho zahľadená, chlapec, ktorý sa mi naozaj páčil, bol s najväčšou pravdepodobnosťou iba niekto u koho som hľadala spásu seba samej. Videla som v ňom akéhosi môjho “Boha“, ktorého môžem obdivovať a milovať tak, že zabudnem na seba a aj som zabudla.

A vieš čo? Skončila som ešte viac zlomená, ako som bola predtým a neznášala som sa za to, že som mu podľahla. Načo je to teda dobré? Hľadať niekoho, kto by ťa mal zachrániť? Cítila by som sa potom plnohodnotná a zrela? Cítila by si sa tak ty?    

tumblr_mr7f3uxvrt1qc91i1o1_540 foto: tumblr

Niekedy ti napadne, že chceš niečo vo vlastnom živote zmeniť a potom si uvedomíš, že sa ti to vlastne celkom darí. Uvedomíš si, ako sa dokážeš posunúť a že vlastne všetky zlé veci boli na niečo dobré. Naozaj som sa chcela naučiť vec, o ktorej som vždy tušila, že je dôležitá, pretože už ma naozaj nebavilo dívať sa na to, ako si sama nad sebou zúfam a rovnako ma nebavilo sa na to pozerať všade naokolo.. Pokiaľ nezvládneš tento dôležitý krok, radšej sa ani nesnaž pohnúť vpred. Ani ty ani ja. Je to vec, ktorú sa nenaučíme za deň, za rok a možno nikdy, ale mali by sme sa o to minimálne stále snažiť, pretože nás to raz možno dobehne a nemuselo by to byť príjemné. Mňa to dobehlo…

Tým myslím, že by si sa mala učiť byť dievčaťom, ktoré by malo mať v každej situácii na prvom mieste vlastné hodnoty a zásady. Tým myslím nie odstrkovať seba na úkor druhých. Tým myslím nestať sa sebcom, ale niekým kto bude poznať samého seba, a tým pádom bude konečne vedieť pochopiť aj druhých. Tým myslím niekoho, kto bude mať na prvom mieste seba za každých okolností. Vieš čo by to znamenalo? Nezosypať sa z toho, že už si dlhšiu dobu single, nesťažovať si a byť hrdá na seba samú, ale hlavne na životnú situáciu, v ktorej sa práve nachádzaš! V prvom rade nemôžeš za to čo sa ti práve deje, v druhom rade to má pre teba určitý, dôležitý význam…

Foto: unsplash.com

Poviem ti, že som s tým mala obrovský problém. Či už s vlastným neprijatím, alebo s tým, že som sa šla rozkrájať pre druhých, len aby boli oni tí spokojní, ja som ostávala väčšinou tá nespokojná, alebo už len s tým, že som nedokázala tráviť niektoré chvíle, len tak sama so sebou. Postupne som prišla na to, že to ide celé ruka v ruke a dokým sa neprijmem ja, nikdy nebudem spokojná s tým ako ma príjmu ostatní.

Dnes mi už nevadí skákať sama na parkete, alebo sa len tak prechádzať po meste. Dokonca som s tým spokojná, často veľmi spokojná. Jasné, samozrejme, že nechcem byť po celý svoj život sama, kto by chcel? Ale teraz si kvôli tomu nebudem odopierať veci, po ktorých túžim len preto, že ich nemám momentálne s kým zdieľať. Pretože naozaj nie je nič zlé byť niekedy sama. Pred rokom by som to nedokázala. Rozmýšľala by som čo si asi o mne pomyslia ľudia. O tom, že sa prechádzam sama po meste so slúchadlami v ušiach, tancujem sama na parkete, alebo idem sama napr. do divadla. Pripadala by som si, ako nejaký samotár, ktorý nemá žiadneho kamaráta. Ale to nie je pravda. Ja kamarátov mám. Veľa a skvelých! Ale niekedy sa nič nevyrovná pocitu dobre strávenej samoty.

Foto: puckermob.com

Bohužiaľ naozaj môžeš mať okolo seba nespočetne veľa naozaj dobrých priateľov, môžeš sa pohybovať v spoločnosti mnohých zaujímavých ľudí, ale žiaden z nich ti skutočne nevyplní prázdnotu, ktorú v sebe máš, nepovie ti odpovede na tvoje najdôležitejšie otázky a už vôbec ti nepovie kto v skutočnosti si. Všetky tieto odpovede na otázky, sa neskrývajú nikde inde, iba v tebe. Prísť na to nie je nič ťažké, alebo nezvládnuteľné. Nie je to ani nejaký duchovný stav, je to naozaj jednoduché a dokáže to každý, v to verím..

Niekedy ti to však môže robiť problém. Spoznať to, čo ťa najviac bolí, pomenovať to a pozrieť sa tomu tvárou v tvár. Niekedy, keď si veci priznáš, vyzerajú oveľa horšie ako v skutočnosti sú. Ale ako inak by si sa s nimi chcela vyrovnať? Kto to za teba urobí? Audrey Hepbrun raz povedala, že človek má dve ruky. Jednu na to, aby pomáhal druhým a druhú na to, aby pomáhal sebe. Pomôcť sebe môže byť niekedy tak ťažké, až sa to premení na nereálne. Viem to z vlastnej skúsenosti. Každý ti môže dávať rady, dokonca môžeš dávať rady druhým ty, ale dávať rady sama sebe a naozaj podľa nich aj žiť je skutočný challenge..

alooone foto: tumblr.com

To, čo tomu celému, ale dáva význam je, že počas tohoto procesu seba objavovania, môžeš v sebe objaviť veci, o ktorých si ani netušila. Zo začiatku im možno nebudeš ani veriť. A čo tak si už konečne priznať, aká si výnimočná a konečne sa tak začať aj správať? Pomenovať si to. Rad za radom. Áno som síce trochu naivná a dôverčivá, ale práve preto viem milovať celým srdcom a zaslúžim si niekoho, kto vo mne túto úžasnú vlastnosť objaví alebo mu ju dokonca ukážem sama! A takto na to choď a uprac si sama v sebe všetko, nebudeš ľutovať. Veď predsa keď vieš, že si oddaná a verná, prečo sa utiekať k niekomu, kto hľadá zábavku na jednu noc?! To nie je pre mňa.. Zbohom! Už konečne vieš podľa čoho sa môžeš riadiť. Žiadne motivačné statusy ani teórie. OK možno majú v sebe veľa, ale do kelu, ty vieš predsa najlepšie čo na teba platí a čo nie!

tumblr_n5tt0xq76w1re0zxno2_1280 foto: tumblr

Teraz už viem presne čo chcem, a preto nepotrebujem zúfať. Nepotrebujem, lebo viem, že to čo chcem nie je len tak hocičo, niečo čo mi príde pod nohyOplatí sa mi čakať na niečo, čo sa bude ku mne hodiť, pretože sa už poznám. Samozrejme často snívam a prajem si aby to už prišlo, práve teraz, aby som práve teraz našla toho svojho Pána Božského, ale z nejakého dôvodu to asi ešte nie je vhodné.. Rozmýšľať nad tým, prečo to tak je ma bohužiaľ nesmierne vyčerpáva… To, čo za ten čas, keď nikoho nemáš môžeš robiť, je spoznávať toho najdôležitejšieho človeka v tvojom živote, a to si práve TY ! Tak choď na koncert aj sama ak chceš, krič, smej sa nahlas a neboj sa, veď o všetko je postarané…

Zatiaľ máš veľa času na to, aby si sa milovala taká aká si, so svojimi chybami, nedostatkami a pádmi. Keď spoznáš samú seba pochopíš, čo je pre teba správne a čo od života nie len chceš, ale hlavne potrebuješ. Hlavne sa naučíš vážiť si samú seba, pretože už budeš konečne vedieť, čo môžeš ponúknuť a to mi ver, že toho máš v sebe celé nekonečno. Tvoja hodnota je nevyčísliteľná. Keď na to konečne prídeš, raz odhalíš človeka, ktorý spĺňa tvoje požiadavky veľmi ľahko.

tumblr_ob1elparVz1riowtoo1_500 foto: tumblr


Ja ti prajem, aby si sa konečne pochopila.
Ak sa cítiš nešťastná vo vzťahu, ak cítiš, že ešte nevieš kým si, radšej si daj pauzu pre seba a na všetko si pekne odpovedz. Je toto to, čo chcem? To, čo si zaslúžim? Nemám na viac?! Niekedy ťa vie nesprávny vzťah poznačiť natoľko, že si budeš so sebou niesť rany ešte roky… Nemá to zmysel. Hlavne sa prosím ťa nedaj oklamať, že byť single je niečo zlé, trápne alebo smutné! To, čo je skutočne smutné je nevedieť byť sám! Prelietavať zo vzťahu do vzťahu, len aby si náhodou neostala so svojimi myšlienkami… Choré… Je to naopak krásny priestor na snívanie, túžby a hľadanie sa dokým sa nenájdeš, tak nedovoľ nikomu, aby ti bránil vo vlastnom sebarozlete len kvôli tomu, že on na to celé ešte nedozrel. Buduj v sebe tie kvety, ktoré budú voňať tak krásne a vzácne.. Chcem, aby si pochopila, že záleží len na tebe…

Hovorí sa, že človek vraj vždy hľadá to, čo potrebuje. Niekedy rozmýšľam o opaku tohoto tvrdenia. Čo ak človek, častokrát hľadá len tú jeho zle zaužívanú predstavu o ideálnom vzťahu alebo živote, aby mu otvorila oči a konečne prišiel na to, čo potrebuje skutočne. Ja som si myslela, že potrebujem chlapca, ale pritom som potrebovala seba. Vždy keď som potrebovala od niekoho pomoc, pomohla som si sama. Nikto mi nehádzal do vody koleso a keď nad tým teraz tak premýšľam, myslím, že by mi ani nikto nedokázal pomôcť lepšie.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife