Psychicky vyčerpaná žena

Môžeš sa od rána do večera usmievať na ľudí, baviť ich svojím humorom či sa tváriť ako bezstarostný človek. Avšak, za našimi maskami, ktorými sa prezentujeme navonok, častokrát skrývame niečo, čo trápi a zožiera naše vnútro. Sú to veci, ktoré nevieme dostať z hlavy, a aj keď tušíme, že by sme ich mali riešiť, nedokážeme o tom niekomu povedať. Aj ty máš pocit, že si psychicky vyčerpaná?

Máme strach z toho, že nás budú považovať za bláznov či nás vysmejú alebo nebudú brať na vedomie, že tým chceme požiadať o pomoc. No práve o tom treba hovoriť nahlas, pretože rôzne psychické trápenie a duševné problémy sú medzi nami oveľa častejšie, akoby sa ti mohlo zdať.

Poď sa pozrieť na najčastejšie znaky toho, že možno aj ty niečím podobným trpíš. 

Cítiš sa chorá, aj keď si úplne fit

Aj keď si v dobrej kondícii a reálne nemáš žiadne zdravotné problémy, neustále máš pocit, že ti je zle od žalúdka, bolí ťa hlava či prichádza nevoľno. Zdá sa ti, akoby ťa často napínalo, aj napriek tomu, že k ničomu nedôjde. Je veľmi pravdepodobné, že za to môže práve psychické napätie a stres, ktoré vo svojom živote zažívaš. To, čo ťa trápi v hlave je tak silné, že sa to prejavuje falošnými ťažkosťami.

Premýšľaš o svojom vzhľade v negatívnom svetle

Takmer každý človek rieši svoj vzhľad. V dnešnej dobe plnej „dokonalých“ ideálov, to nie je nič nezvyčajné. Niekto chce byť chudší, iný nabrať svaly, niekto mať dlhšie vlasy, rovnejšie zuby… Takto by sme mohli hovoriť donekonečna.

Smutná žena
zdroj: Pexels/sobhan joodi

Problém však nastáva vtedy, ak o svojom výzore premýšľaš denne a len v negatívnom svetle. Nevidíš na sebe nič dobré a hovoríš si, že sa priam nenávidíš.

Máš pocit, že za všetko zlé môžeš iba ty

Si už unavená z toho, že sa ti nič nedarí. Zdá sa ti, že zlyhávaš v každom smere – pracovnom i osobnom. A čo je ešte horšie, máš pocit, že za všetko zlé, čo sa udeje tebe či tvojmu okoliu, nesieš zodpovednosť. Hľadáš vinu v sebe, dookola sa pýtaš, prečo si veci neurobila inak, a zožiera ťa fakt, že nevieš ovplyvniť minulosť.

Myslíš si o sebe, že nie si dostatočne dobrá a pre svojich blízkych predstavuješ iba záťaž, ktorá im prináša problémy.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife