Starostlivosť o pleť

Snáď každá z nás chce vyzerať dobre a tak, ako sa cítime vnútri. Siahame po prípravkoch, ktoré núkajú reklamy, lebo nám sľúbili zobudiť sa bez vrások, opuchnutých očí, pigmentových škvŕn či akné. Na poličke v kúpeľni sa nám kopia flakóny, fľaštičky a nádobky s množstvom „zázračných“ ingrediencií. Celý deň i v noci pokožka dýcha cez hrubú vrstvu kozmetiky s našou úprimnou snahou čo najviac ju rozmaznať. Kedy je teda už starostlivosť o pleť priveľa?

Priveľa starostlivosti o pleť môže byť rovnako škodlivé ako jej nedostatok. Nadmerné čistenie, exfoliácia či kombinovanie aktívnych látok môže narušiť prirodzenú ochrannú bariéru kože. Výsledkom môžu byť podráždenie, suchosť a dokonca oslabenie schopnosti pleti brániť sa škodlivým vonkajším vplyvom,“ varuje Gabriela Glombová, biochemička pre Skeeneffect.

Kedy je starostlivosť o pleť už priveľa?

Strata prirodzenej ochrany

Čo presne sa v pokožke po nanesení toľkého materiálu deje? Oslabuje sa kožná bariéra – nadmernou aplikáciou čistiacich vodičiek či drhnutím pílingami sa môže odstrániť jej ochranný film.

Viac prípravkov znamená viac aktívnych zložiek, ktorých účinok sa vzájomne kumuluje, prípadne neguje s rizikom vedľajších efektov ako je začervenanie, pálenie, či dokonca mikrotrhlinky na koži. Vitamín A, v bežnej kozmetike známy skôr ako retinol, určený proti jazvičkám, akné či iným nedokonalostiam, má napríklad potenciál poškodiť zdravé kožné bunky, a teda aj ochranný štít.

Tretím následkom je to, čo môžeme pozorovať, ak si pričasto umývame ruky agresívnym mydlom. Stratia vlhkosť, vysúšajú sa, praskajú a koža drsnie. Nie je dôvod, aby sa to isté na mikroúrovni nedialo aj na pleti – vrásky či vyrážky, voči ktorým ste chceli bojovať, paradoxne podporíte.

Nejde len o estetický problém. Ďalší faktor, na ktorý upozorňuje biochemička, je narušenie mikrobiómu kože. Málokto si uvedomuje, že okrem čriev či slizníc prospešné baktérie osídľujú aj vrchnú vrstvu pokožky a vytvárajú prvú líniu obrany pred škodlivými mikroorganizmami.

5 najčastejších chýb v starostlivosti o pleť
zdroj: Freepik/lookstudio

Naša pokožka neustále interaguje s baktériami, čo jej pomáha rásť, prosperovať a vytvára tým zdravú rozmanitosť, ktorá chráni naše telo pred škodlivými látkami. Nadmerná hygiena ale aj experimentovanie s novými produktmi môže tento obranný mechanizmus narušiť a vytvoriť podmienky pre šírenie akné, podráždenie, začervenanie či tvorbu jaziev,“ objasňuje Gabriela Glombová.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórie Beauty