Hoci si to možno rodičia často neuvedomujú, no ich konflikty, hádky, krízy či problémy sa vo veľkej miere prenášajú aj na deti. Tie sa môžu tváriť, že nič nepočujú a nevidia, no v skutočnosti sú veľmi vnímavé. Aj výskumy publikované v časopisoch Springer a ACAMH ukazujú, že konflikty páru môžu mať negatívny vplyv na maloletých, ovplyvňujúc ich emocionálny, sociálny, behaviorálny a akademický vývoj.
Napríklad štúdia zdôrazňuje, že konflikty medzi rodičmi môžu viesť k psychopatologickým problémom u detí. Ďalší výskum naznačuje, že regulácia emócií u ratolestí môže sprostredkovať vzťah medzi rodinnými faktormi a vnútornými symptómami u maloletých. Tieto štúdie poukazujú na dôležitosť riešenia a minimalizácie rodičovských konfliktov s cieľom podporiť zdravý vývoj detí.
Z detstva si do dospelosti môžeme odniesť kopec tráum. Tie si spôsobujeme samy alebo nám ich nechtiac vytvárajú rodičia. Aj malinká narážka v nás môže spustiť tú lavínu. Pozor si treba dávať hlavne na TÝCHTO 10 vecí.
Deťom, samozrejme, ubližujú aj problémy medzi rodičmi. Nie je novinkou, že naše ratolesti znášajú ťažko napríklad rozchody či rozvody. Po kliknutí SEM sa dozvieš, aký veľký dopad to môže mať.
Je však dôležité poznamenať, že existujú aj rodičia, ktorých vzťah je síce úplne rozvrátený, stále v ňom zostávajú najmä kvôli deťom. Neuvedomujú si, že ich konflikty, drámy a krízy ubližujú aj ich ratolestiam. Čosi viac nám o tom povedala psychologička Mgr. Viera Škopová z online poradne MOJRA.sk.
Aký vplyv má nefunkčný vzťah rodičov na deti?
Odborníčka upozorňuje, že nefunkčný vzťah vždy ovplyvňuje aj dieťa. „Akýkoľvek konflikt medzi najdôležitejšími ľuďmi v živote dieťaťa vyvoláva strach, stres a úzkosť,“ dodáva. „Záleží aj od prejavov nefunkčnosti vzťahu, schopnosť páru adekvátne pracovať s dieťaťom, vek dieťaťa a komunikácia v rodine ohľadom problémov,“ opisuje ďalej.
„Dieťa vnímame ako nestranného pozorovateľa, často si myslíme, že o mnohých veciach nevie. Je dokonalý pozorovateľ nielen dialógov komunikácie, ale aj emócií. Dieťa sa aj prostredníctvom rodičov učí riešiť konflikty, prejavovať náklonnosť, schopnosť spracovať emócie či riešiť konflikty,“ potvrdzuje.
Dodáva, že ak je dieťa v neustálom strese, tenzii a strachu, že znova príde hádka, krik, plač a výčitky, má to dopad nielen na jeho prežívanie, ale aj správanie. Podľa slov psychologičky to môže prerásť aj na úroveň fyziológie, často somatizácie.
„Ak v takomto vzťahu fungujeme, nezabúdajme, že deti si občas vzťahový problém prenášajú na seba. Sebaobviňovanie, výčitky a podporuje to negatívnu sebahodnotu. Teda, dieťa si myslí, že ono je zdrojom problémov. Aj v ťažkých chvíľach má dieťa právo na lásku, a vedieť, čo sa deje medzi jeho rodičmi,“ vysvetľuje.
Môže dieťa cítiť napätie medzi partnermi?
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Odzadu PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Prečo deti dokážu vycítiť napätie medzi rodičmi aj keď to skrývajú?
- Ako sa mení správanie rodičov pod vplyvom napätia a hnevu?
- Čo si deti najviac želajú počas krízy rodičov?
- Aké úniky si deti volia pri dlhodobom napätí?
- Prečo nie je dobré zostávať v nefunkčnom vzťahu len kvôli deťom?
- Ako konflikt rodičov ovplyvňuje výchovu a vzťah s deťmi?
- Čo spôsobuje dlhodobé zotrvávanie v nešťastnom vzťahu?
- Prečo je dôležitá osobnosť dieťaťa pri zvládaní krízy rodičov?
- Ako rodičovské konflikty narúšajú pocit bezpečia u detí?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity