Kráľovská rodina

Smutná správa, ktorá dnes ráno obletela celý svet. Ako informuje portál CNN World, kráľovská rodina prišla o ďalšiu významnú členku. Túto informáciu potvrdil cisársky dvor cez tlačovú agentúru. Princezná sa dožila krásneho veku.

Japonská princezná Juriko, ktorá bola manželkou brata cisára Hirohita a najstaršou členkou japonskej cisárskej rodiny, zomrela vo veku 101 rokov po tom, ako sa jej zdravotný stav výrazne zhoršil. Juriko odišla z tohto sveta v piatok, v tokijskej nemocnici. Oficiálnu príčinu smrti japonský cisársky dvor nezverejnil, ale podľa médií zomrela na zápal pľúc.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Japanese.royal (@japanese.royal.fan)

Juriko, narodená v roku 1923 do aristokratickej rodiny, sa v 18 rokoch vydala za princa Mikasu, mladšieho brata cisára Hirohita a strýka súčasného cisára Naruhita. Ich sobáš sa konal krátko pred začiatkom druhej svetovej vojny, kvôli ktorej zažili ťažké chvíle. S manželom a ich malou dcérou žili istý čas v kryte, keďže ich domov v Tokiu bol na konci vojny zničený pri bombardovaní americkými silami.

Spolu s princom Mikasom vychovali päť detí a Juriko počas desaťročí podporovala Mikasov odborný výskum dejín starovekého Blízkeho východu, pričom neprestávala plniť ani oficiálne povinnosti ako členka cisárskej rodiny. Venovala sa aj charitatívnym aktivitám. Jej život bol údajne plný služby a oddanosti rodine a japonskému ľudu, napriek tomu, že prežila všetkých troch synov a zostala bez najbližších mužských príbuzných.

Kráľovská rodina môže byť v ohrození

Jej smrť znamená, že počet členov japonskej cisárskej rodiny, ktorý sa aj tak už značne znížil, je teraz 16, z toho len štyria muži. Toto údajne vytvára vážnu dilemu pre krajinu, ktorá si podľa tradície zachováva mužskú líniu nástupníctva.

Imperiálny zákon z roku 1947, vychádzajúci prevažne z konzervatívnych predvojnových hodnôt, povoľuje nástup na trón len mužom. Navyše stanovuje, že členky cisárskej rodiny, ktoré sa vydajú za civilistov, musia stratiť svoje cisárske postavenie.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Japanese.royal (@japanese.royal.fan)

Najmladším mužom v cisárskej rodine je teraz princ Hisahito, synovec cisára Naruhita. Ten je zároveň jediným priamym dedičom trónu, čo podľa médií predstavuje významný problém pre systém, ktorý nepripúšťa vládnuce cisárovné. Vláda sa vraj momentálne snaží nájsť riešenie, ktoré by zabezpečilo stabilitu nástupníctva bez nutnosti prechodu na ženskú líniu.

Juriko si až do vysokého veku udržiavala aktívny život. Ako informoval japonský cisársky dvor, princezná sa každý deň venovala cvičeniu a sledovala obľúbený televízny fitness program. Tiež sa pravidelne venovala čítaniu niekoľkých novín a časopisov. Rada sledovala správy či bejzbal. Počas slnečných dní si vychutnávala čas strávený na čerstvom vzduchu. Sedávala v záhrade paláca alebo ju členovia personálu previezli na vozíku.

V marci však mala utrpieť mozgovú príhodu a zápal pľúc, kvôli ktorým musela byť hospitalizovaná. Následne mala byť viackrát prijatá na jednotku intenzívnej starostlivosti. Jej stav sa tento týždeň údajne ešte zhoršil a v piatok princezná napokon zomrela, čo uzavrelo významnú kapitolu cisárskej rodiny v histórii Japonska.

Princezná sa však dožila krásnych 101 rokov, čo v dnešnej dobe určite nie je bežné. Pred dvomi rokmi opustila tento svet kráľovná Alžbeta, ktorá sa tiež dožila vysokého veku. Ako 96-ročná podľa oficiálnych zdrojov zomrela na starobu, no v kráľovskej rodine jej odchod spôsobil niekoľko škandálov.

Zábery z japonského cisárkeho dvora si môžeš pozrieť TU

Zdroj: CNN World, The Imperial Household Agency

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórie Šoubiznis & Hot News