fomo

Sociálne siete nám otvárajú dvere do iných životov. Niektorí vo virtuálnom svete zdieľajú dokonca také súkromné momenty, ktoré navodzujú pocit, akoby sme ich žili s nimi, a zároveň zúfalstvo, že v skutočnosti tam nie sme. Hovoríme o čoraz väčšom probléme nazývajúcom sa fomo. Počula si už o ňom?

Žijeme takú zvláštnu dobu, v ktorej nám záleží na „lajkoch“ a pozornosti viac ako na tom, čo skutočne prežívame. Tu vzniká podstata problému, ktorý má mnoho mladých ľudí. Snažia sa byť stredobodom vesmíru a ukázať svetu, ako sa majú dobre. Aj keby to tak v skutočnosti nebolo.

FOMO

Tento pojem vychádza z anglického spojenia „Fear of missing out“, a teda strachu z nedostatku alebo z premeškania niečoho.  Napríklad, že nebudeš pri nejakej akcii, na ktorej máš všetky kamošky. Nadobúdaš tým pocit, že tvoj život nie je dostatočne dobrý, lebo neprežívaš to, čo ľudia, ktorých sleduješ. Môžeš tak začať závidieť každému navôkol, nehovoriac o tom, že tvoja sebaúcta ide úplne na vedľajšiu koľaj.

fomo
zdroj: Pexels/EKATERINA BOLOVTSOVA

Prichádza na teba doslova pocit bezmocnosti, keď nemôžeš zdieľať niektoré okamihy, ktoré iní prežili. Najčastejšie sa to spája práve so sociálnymi sieťami. Tie sú totiž plné cudzích momentov, pri ktorých si nebola.

Sociálne šialenstvo

Kamarátka pridá fotku na Instagram či post na Facebook a tebe už ide v hlave, ako sa má dobre a prečo sa to nedeje aj tebe. Začneš mať pocit, že ty nie si dosť dobrá a tvoj život stojí za nič, a preto sa budeš naháňať za rovnakými zážitkami. To, čo sa za takýmito príspevkami skrýva, pritom nevidíš. Ľudia pridávajú veľakrát krásne fotky, len aby ukázali, akí sú šťastní, no realita je často iná. Na teba to ale funguje a túto dokonalosť priam hltáš.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórie Life