Verím, že mnohé z nás sme už v škole na dejepise počuli o sufražetkách, o hnutí, ktoré bojovalo za zrovnoprávnenie žien. Boli časy, keď jedinou úlohou žien, bolo rodiť deti a starať sa o domácnosť. Úprimne, a to prosím ber s humorom, keď som minulý týždeň bojovala sama so sebou a pokúšala sa dokončiť skuškové obdobie, pýtala som sa samej seba, či by to boli až tak „desivé vyhliadky“.
Častokrát som sa za svoj život stretla s tým, že byť ženou je zložitejšia cesta a hneď z druhej strany počúvala, ako to máme, my ženy, omnoho ľahšie. Nebolo cieľom sufražetiek a nemá byť celý feminizmus o zrovnorpávnení? Nie o tom, kto to má ľahšie alebo ťažšie. A bonus na záver, uvedomujeme si, že rovný neznamená rovnaký? Voda predsa nie je to isté čo vodka, i keď sa v pohári občas podobajú.
Feminizmus nie je nadávka
Nazvať ženu feministkou a brať to ako nadávku či urážku, je nový level urážania dnešnej doby. Keď si blondína, vtípky o inteligencii. Si príliš „eko“, príliš „raw“, príliš vegánka, príliš sa zaujímaš o separovanie odpadu. Si pri sebe? Zle. Si chudá? Anorektička. Máš frajera? Kedy bude svadba? Nemáš frajera? Prečo? Máš rada mužskú spoločnosť? Žena ľahkých mravov. Nemáš ju rada? Puritánka.
A konečne sa dostávame ku kameňu úrazu, ty feministka! Čo si pod touto „urážkou“ mám vlastne predstaviť? Rada by som počula, čo táto novodobá rádoby urážka znamená. Pokiaľ viem, feminizmus hovorí o zrovnoprávnení žien a mužov, o rovnosti príležitostí, o rovnosti platového ohodnotenia, a aby sa ženský názor bral rovnako vážne. Aby už neplatilo „nemáš muža, nemáš pravdy.“ Feministka nie je žena, ktorá nepoužíva žiletku. Feministka je žena, ktorá ju používa, pretože to ona uznala za vhodné. Žena, pre ktorú je muž jej polovička, nie sponzor a kondičný tréner.
Všetko má svoje pre i proti
Nerozumiem ani tomu, prečo by sme sa všetci mali na silu tlačiť do búrania hraníc. Chceš byť ženou v domácnosti? Dobre. Chceš byť mužom v domácnosti? OK. Chceš byť silná a nezávislá žena? To je super. To, že sa občas rozplačeš, pretože nevieš otvoriť zaváraninovú fľašu ťa o silu a nezávislosť neoberá. Chcieť mať deti, starať sa o nich a uprednostniť ich pred kariérou je v poriadku. Aj to, že je pre teba dôležitá kariéra je v poriadku. Nie je hanbou chcieť občas pomoc.
Nie je na škodu, si niekedy priznať, že nejde všetko ako po masle. Nemusíš mať silu stáda koní. Môže ťa potešiť, keď ti muž podrží dvere. Byť ženou, byť ženskou nie je žiadne popieranie feminizmu, pretože jeho názov vznikol zo slova žena. Všetky nálepky, odsudzovanie a urážky strácajú na zmysle. Je to vlastne urážka, že som ženská žena? Alebo to niekto chápe tak, že je feministka so základom slova femine, je urážka v zmysle málo ženská?
Sloboda, rovnosť, bratstvo
Heslo francúzskej revolúcie. A prečo ho sem dávam? Tri slová a hodnoty, ktoré predstavujú si udržiavajú svoju dôležitosť naprieč storočiami. Je dôležité poznať svoju hodnotu. Mať sa rád taký, aký si. John Locke povedal, že sloboda mojej päste končí na špičke tvojho nosa. Ľudia sú slobodní v tom, čo chcú robiť so svojim životom. Sme si rovní vo svojich právach, všetci sme bratia a sestry, mali by sme sa ľúbiť a rešpektovať.
Pokiaľ to nijak nezasahuje do tvojho života, nevidím dôvod používať niektoré slová ako urážku. Obzvlášť vtedy, keď nepoznáme jeho pravý význam a používame ho ako nami v hlave utkvelú predstavu. Ani dnes si v niektorých situáciach ženy a muži nie sú rovní a naša spoločnosť s tým ešte bude zrejme chvíľu zápasiť, ale že si chceme byť s mužmi rovné, neznamená, že túžime byť rovnaké.