Vzťah dvoch ľudí, ktorí sa ľúbia, funguje najmä vďaka dôvere, komunikácii a úprimnosti. Dlhodobé vzťahy nie sú len o zamilovanosti, ale aj o podpore a o tom, že jeden druhého poznajú. Vedia, čo si môžu dovoliť voči partnerovi, naopak tiež vedia, čo mu prekáža a snažia sa o to, aby ich vzťah rástol a napredoval.
Hranice vo vzťahu sú neodmysliteľnou súčasťou každého zdravého vzťahu.
Je dobré, ak najprv sami zistíme, kde máme hranice. Čo sa nám ešte páči a čo už považujeme za zlé. Čo dovolíme a na čo je ešte čas. Potrebujeme hranice na to, aby sme sa ochránili a aby nám niekto neublížil. Lebo medzi láskou a nenávisťou je veľmi tenká čiara, ktorá sa nachádza práve na hranici.
Ak však chceme, aby sme vo vzťahu boli šťastní obaja, musíme poznať hranice aj nášho partnera. Aby sme vedeli, čo si k nemu môžeme dovoliť, čo sa mu páči a čo už nie. Vždy je to o tom istom, musíme len počúvať a chápať.
Pretože ak ti bude niečo prekážať a nepovieš to, ten druhý to nemá ako zistiť. Raní ťa, ublíži ti a nebude vedieť prečo. Ty budeš zničená a nechránená.
Hranice vo vzťahu budujú ochranu a pomoc. Vďaka nim sa s partnerom môžete navzájom podporovať a dôverovať si. Tvoj priateľ, aj keď bude vonku, neurobí nič, čím by mohol prekročiť tvoju hranicu a spochybniť ťa.
Po čase sa hranice, rovnako ako človek, zmenia. Čím viac budete vzťah prehlbovať, tým viac sa vaše hranice posunú. Už budeš ochotnejšia pristúpiť na niečo, čo by si predtým neurobila, len preto, pretože si svojho partnera lepšie spoznala a veríš mu. Rovnako to bude aj na jeho strane. Budete ich postupne búrať a neskôr ich bude menej a menej.
No naozaj sa neboj ich na začiatok nastaviť, oni sa snažia len o zmenu k lepšiemu.