pexels.com

Hádať? Nemali by sme sa skôr nehádať? Veď hádky ľuďom škodia. Áno, škodia. Ale to preto, lebo sa hádať nevieme. Myslím si, že dusiť veci v sebe a potom vybuchnúť ako tlakový hrniec, tiež nie je najzdravšie. Ako sa teda hádať správne?

K hádke dochádza, ak nemáme rovnaký názor s daným človekom. Tu ale treba vyčleniť prípad, keď emocionálne si potrebujeme „doplniť“ a zväčšiť ego, a hádku vyvolávame len preto, aby bola. Len preto, aby sme si mohli sami sebe dokázať, že sme lepší. V tomto prípade hádku neodporúčam. To predsa nemá zmysel.

Ale ak ide o človeka, na ktorom nám naozaj záleží, kde nás raní, že máme rozličné názory a chceme to vyriešiť, napraviť, vydiskutovať si, mali by sme pri tom využiť aj určité pravidlá.

1. Neosočovať sa, neurážať sa

Stáva sa to tak často a tak ľahko, že si to ani neuvedomujeme. Pri hádke väčšinou začneme nášho „protivníka“ atakovať urážkami na jeho osobu. Častokrát nám vyletia z úst nepekné slová. Kde sme na to zobrali právo? Nadávať si tu do zvieratiek a iných pomenovaní. Človek oproti nám, je pre nás rovnocenná bytosť, ku ktorej musíme mať úctu za každých okolností. Prečo si dovoľujeme ju nazývať nejakým prívlastkom? Iba preto, lebo má iný názor ako ten náš?

2. Argumentovať

Poviete si, to je predsa jasné. Ale nie, nie je. Možno, ak druhej strane dáme svoje argumenty, zrozumiteľne a v pokoji sa im pokúsime vysvetliť svoje konanie, určite nás lepšie pochopia a rovnako aj kompromis nájdeme rýchlejšie.

3. City nechať bokom

Toto je špecialita najmä žien, kedy sa počas hádky rozplačú alebo hrajú všelijaké iné hry ako manipulácia a vydieranie. Niekedy vedomé, niekedy nevedomé. Takéto zbrane by sme si ale mali v týchto situáciach naozaj zakázať. Nie je to férová zbraň. Je to hotová podpásovka.

4. Počkať, kým afekt prejde

Keď nás ovládne afekt, naša myseľ je zahmlená a nevieme konať v pokoji. Krik a búchanie dverí problému naozaj nepomôžu. Ku konzultácii sme pripravení až vtedy, keď nás neovláda žiadna citová reakcia, ale keď chceme naozaj veci riešiť a nie sa len „vybúriť“.

5. Dať priestor druhej strane

My si môžme odargumentovať svoje myšlienky a postoje, ale presne rovnaký priestor by sme mali poskytnúť aj druhej osobe. Mali by sme sa sústrediť na toho druhého, na to, čo sa nám snaží povedať a pozorne ho počúvať.

6. Nevyťahovať minulosť

Ach, tá minulosť. Vždy sa nám do hádky zapletie, aj keď s daným problémom vôbec nesúvisí. Na ňu by sme si mali dávať pozor. Nič nové nám aj tak neprinesie.

7. Analyzovať problém

Vraví sa, že pomenovanie problému je 50 percent riešenia. S partnerom, alebo teda s človekom, s ktorým sa hádame, by sme si mali rozanalyzovať hádku. Čo sa stalo, čo chceme vyriešiť, k čomu sa chceme prepracovať, aké riešenia padajú do úvahy…

8. Podať návrh

Odmietať a frflať vieme všetci. Ak nesúhlasíme s daným riešením, nestačí povedať nie, takto to nechcem. Je dôležité, aby sme vedel podať aj „protinávrh“, keď to nechceme takto, navrhujeme radšej toto.

Hádky sú úžasný spôsob, ako sa naučiť trpezlivosti, sebaovládaniu a komunikácii. Treba len dodržiavať pravidlá. Tak, nezabúdajme: neurážať sa, dobre argumentovať, odložiť city bokom, dať priestor druhej strane, nevyťahovať minulosť, analyzovať problém a podať návrh na riešenie. Kompromisy sa nám potom budú robiť omnoho ľahšie.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórie Dating