Šikovná Slovenka Michaela “Magaela” Ďurišová vytvára jedinečné čelenky, ktoré si zamilovali ženy zo všetkých kútov sveta
RozhovoryJej kvetinové čelenky si zamiluješ, pretože ťa dostanú svojou jedinečnosťou. Budeš mať pocit, akoby si sa prevtelila do nejakej nadprirodzenej lesnej víly. Nikto takýto jedinečný doplnok neprehliadne, vďaka čomu budeš originálna. Zoznám sa s Magaelou, ktorá tvorí presne takéto netradičné ozdoby do vlasov.
Ahoj Magaela, ako by si sa na začiatok opísala niekoľkými slovami?
Som kreatívna duša, umelec celým svojim bytím, milujúca manželka a človek, ktorý má neustále oči otvorené a všíma si všetko krásne okolo nás.
Študovala si na konzervatóriu, no teraz vyrábaš čelenky. Prečo nastala v tvojom živote práve takáto zmena a venuješ sa niečomu úplne inému?
Ja som odmalička bola tak akosi všestranne zameraná. Venovala som sa maľbe, spevu, divadlu, brigádovala som v kvetinárstve, kde som pričuchla k aranžérstvu. Po škole som sa ocitla v Rakúsku, nevedela som jazyk, tak som si ťažko hľadala prácu. V tom čase som vyrobila svoj prvý kvetinový výrobok, ktorý zožal veľký úspech. Vytvorila som svoju prvú kolekciu, ktorá sa krátko na to rozpredala. A to bol ten moment, kedy som si povedala, že už nebudem len tak čakať na to, čo príde. Vytvorila som si živnosť a založila Magaelu, z obývačky sa stala dielňa, ktorá funguje už päť rokov. Niekedy sa oplatí zariskovať. Nezostala som však len pri čelenkách, skúsila som si i návrhárstvo a momentálne sa venujem vizáži či fotografovaniu.
Ako vznikla tvoja prezývka Magaela a čo pre teba znamená?
Spievala som v jazzovej kapele a jeden novinár raz v novinách skomolil moje dievčenské meno. Z Michaely Gerhardovej bola Magaela Garátová. Všetci sme sa na tom smiali a odvtedy ma nikto inak nevolal, len Magaela. Keď prišlo na vytvorenie mena pre značku, prišiel mi to ako skvelý nápad.
Tvoja dielnička sa nachádza v Rakúsku. Prečo práve tam?
Manželov otec potreboval preinvestovať peniaze a kúpil nám tu domček, bývajú tu svokrovci aj švagor s rodinou. No dnes som za túto možnosť rada, je to tichá dedinka s krásnymi poľami a prírodnými scenériami, ktoré ma pri tvorbe inšpirujú.
Mohla by si nám popísať, ako to vyzerá v tvojej dielničke Magaela?
Tvorí v podstate súčasť nášho domova. Materiál je skoro všade, dávame si však záležať, aby bol zoradený prehľadne, čo je pri práci veľmi dôležité. Vonia to tu po sušených kvietkoch. Za dielňou sa nachádza baliareň, kde sú kvety, no i stôl so stuhami, vizitkami a krabicami. Po dielni behajú naše dve mačky – Tiger a Silver a náš psík Denko. Vonku po záhrade behajú zas zajaci Sancho a Cvikla. V jednej miestnosti máme ešte šatník so šatami a oblečením na naše fotenia. Vonku je letná kuchyňa obrastená brečtanom a v pozadí nám ešte kotkodákajú naše sliepočky.
Tvoje čelenky nosia ženy vo všetkých kútoch sveta. Pamätáš si ešte, do akých krajín si svoje výrobky posielala?
Neskromne musím povedať, že sme už balíčky posielali takmer všade – Nemecko, Taliansko, Francúzsko, Španielsko, Veľká Británia ale aj USA, Kanada, Čína, Japonsko, Austrália či India. Je to neskutočný pocit a neviem ani opísať svoju vďaku za to, že moje výrobky zdobia ženy naozaj po celom svete.
Tvorbe čeleniek sa dnes venuje dosť veľa ľudí. Čím si myslíš, že sú tvoje výrobky jedinečné a originálne?
Keď som začínala, na trhu kvetinové čelenky takmer neboli a dnes akoby sa s nimi roztrhlo vrece . No tým, že som začala úplne na začiatku, dokázala som si vybudovať meno. Magaela je dnes už značkou so skúsenosťami a s určitým renomé. Navyše, snažím sa zachovať vždy originalitu a určitý rukopis. Robím veci tak, ako ich cítim, zhmotňujem v nich svoje pocity a nálady, obrazy, ktoré vo mne niečo zanechali. Moje čelenky ukrývajú príbehy a ľudia to podľa mňa cítia. Navyše, naše výrobky sú z kvalitných textilných kvietkov, výberu materiálu venujeme veľkú pozornosť a mnohé kvietky si dokonca sami upravujeme, farbíme či vyrábame. Navyše sa snažíme o to, aby naše produkty nevyzerali ako umelé, a preto ich dopĺňame o živý konzervovaný materiál – rôzne lístky, trávy či sušené kvietky.
Ktoré známe osobnosti patria medzi tvoje zákazníčky?
Pre mňa je každá zákazníčka rovnako dôležitá a výnimočná, nerobím rozdiely medzi tým, či je verejne známa alebo je len obyčajnou ženou v domácnosti. V tomto som taká zvláštna povaha, teším sa rovnako z objednávky od „celebrity“ ako od bežného zákazníka. Ale ak už mám spomenúť nejaké mená, venček odo mňa mala na svadbe Dominika Mirgová, robila som doplnky na svadbu Zlatky Puškárovej, nakúpili si u mňa aj Lenka Šóošová, Celeste Buckingham, Eva Cifrová či Kvetka Horváthová. Nevediem si ohľadom tohto zoznamy, tak teraz na rýchlo neviem ani povedať, že kto (smiech).
Čo všetko vyrábaš okrem čeleniek?
Uf, všetko. Čelenky, venčeky, sponky, hrebienky, vlásenky, ale aj kvetinové doplnky ako sú náušnice, opasky, prstienky, náhrdelníky, brošne či klipy na topánky. Samozrejme, veľkú časť tvorby tvoria svadobné doplnky – kytice, pierka, náramky pre družičky, svadobné party či podväzky, korunky či tiary, ale aj špeciálne obojky pre psíkov. V našej tvorbe tiež nájdete autorské oblečenie, tenisky, smaltové hrnčeky, alebo aj zrkadielka s kefou na vlasy.
Ako dlho ti trvá výroba jednej čelenky a z akého materiálu sú tvoje čelenky zhotovené ?
Na výrobu využívame textilné kvety, konzervovaný materiál a rôzny aranžérsky materiál ako sú bobuľky či kamienky, ale aj rôzne stuhy, čipky a retiazky. Dĺžka výroby je rôzna, niektoré produkty sú hotové za niekoľko minút, zhotovenie iných trvá aj tri dni.
Venuješ sa popri tom aj nejakej inej práci alebo ťa výroba čeleniek zamestnáva naplno?
Čo sa týka Magaely, spolu s manželom sa jej venujeme naplno, živí nás a aj ďalších ľudí v našej dielničke. Okrem toho iné zamestnanie nemám ale venujem sa akvarelovej maľbe a teraz čoraz viac fotím. Fotografovanie je činnosť, ktorá ma momentálne mimoriadne napĺňa a prináša mi nepoznané obzory.
Ako je možné, že čelenky z ovocia, živých kvetov či konárikov dlho vydržia? Nezničia sa pri pravidelnom nosení?
Živý materiál na výrobu nepoužívame, len rôzne konzervované trávy, eukalyptus, lístky, makovice, levanduľu alebo hortenzie, sami si konzervujeme napríklad nevestin závoj. Okrem toho používame aj sušené kvietky alebo klásky. Životnosť tohto materiálu je 10-15 rokov. A samozrejme, nakoľko ide o produkty prírodné, sú oveľa krehkejšie ako umelý materiál, takže sa môže stať, že sem-tam niečo opadne. Nikdy však nie tak, aby sa produkt znehodnotil. Rovnako sa tiež naši zákazníci môžu spoľahnúť na to, že nemáme problém ani po rokoch čelenku vziať späť a opraviť, ak sa nosením opotrebovala.
Kde hľadáš takýto živý materiál na výrobu členiek? Priamo v prírode?
Na svojich prechádzkach v prírode a v horách zbieram napríklad mach, konáriky a kamienky, ktoré neskôr využívam i vo svojich produktoch. Inak si niektorý materiál konzervujeme sami, na iný materiál zas máme overených dodávateľov.
Odkiaľ čerpáš inšpiráciu?
Z obrazov okolo mňa. Z prírody a zo scenérií, ktoré denne prináša. Každé ročné obdobie je pre mňa výnimočné a inšpirujúce. Rovnako ako folklór a stretnutia s našimi zákazníčkami.
Máš nejaké vízie do budúcnosti?
Samozrejme, dôležité je hlavne neuviaznuť na jednom mieste ale neustále sa posúvať, prinášať niečo nové a sledovať, čo naši zákazníci chcú a potrebujú. Mojou víziou je plniť sny. Snáď sa mi to darí a bude i naďalej dariť.