S pojmom narcizmus sa stretávame čoraz viac. Na zdravej samoľúbosti nie je nič zlé. Pokiaľ sa nezačína vymykať normám. Narcizmus NIE JE len malá odchýlka od empatie. Je jednou z porúch osobnosti. Dokáže napáchať množstvo škody v každom druhu medziľudských vzťahov.
Každý človek, ktorý zažil priateľstvo, alebo vzťah s človekom s narcistickou poruchou vie o tom svoje. Vedel by rozprávať o všetkých emocionálnych úderoch, ktoré mu boli uštedrené.
zdroj: pexels.com
Narcista vs. jeho obeť
Na začiatku sa vzťah s takýmto extrémne toxickým človekom nemusí vyzerať ako zlá skúsenosť. Práveže môžeme mať pocit, že to všetko bude vzrušujúce a vymykajúce sa nudnému stereotypu.
Narcista už od samého začiatku začína hrať svoju úlohu vo vlastnej hre. Prejavuje k tebe sympatie, vyzdvihuje všetky tvoje pozitívne stránky. Onedlho to začne vyzerať, akoby bez teba nedokázal žiť. Začne ti vyvolávať,vypisovať. Neustále ti vraví, aká si úžasná osoba. Chce byť s tebou stále častejšie, pretože si chce z teba spraviť obeť. Obeť, ktorá sa stane na ňom závislá a bude robiť všetko, čo jej povie.
3 kroky, pomocou ktorých spraví zo svojej obete stratenú a zmätenú trosku:
1. Najprv ťa zahrňuje pozornosťou, neskôr máš pocit akoby si preňho nič neznamenala
Hneď, čo si ťa podmaní, zmení svoje správanie sa. Zo začiatku si preňho bola stredobodom vesmíru, teraz sa ťa nespýta ani na to, ako sa máš. Za každú jednu hádku, za každý neúspech môžeš ty. Tvári sa akoby ťa už nepočúval. Je taký chladný. Stratil o teba záujem? Vyzerá to tak, akoby si jedine ty robila chybu. S čím si to pokazila?
Zaplaví ťa vlna výčitiek, spomenieš si na všetky tie úžasné momenty, ktoré ste spolu prežili. Chýba ti to. Začneš sa snažiť medzi vami všetko dať do poriadku. Narcista vycíti toto tvoje úsilie, vie že ti chýba, to mu ešte viac nahráva do kariet.
zdroj: pexels.com2. Gaslighting manipulácia
Narcisti využívajú tiež manipuláciu tzv. gaslighting. Táto manipulácia vyvoláva v človeku pocit menej cennosti. Dokáže znížiť sebavedomie na bod mrazu, vyvolať pochybnosti vo všetkých sférach života. Spraví všetko, len aby ťa presvedčil, že chyba je v tebe. Za všetko zlé môžeš ty.
Máš toho už plné zuby. Vzoprieš sa. Povieš si vlastný názor, ako to všetko cítiš, avšak to ešte viac zhorší situáciu. Každý tvoj argument otočí proti tebe. Zrazu si ty tá zlá, emocionálne nestabilná osoba, ktorá ho vyčerpáva so všetkými svojimi problémami.
On je však chodiaca dokonalosť, nemala by si si dovoliť, čo i len vyjadriť názor, ktorý nekorešponduje s tým jeho vlastným.
Začne používať vety ako :
,, To som nikdy nepovedal/a .“ ( Povedal/a to najmenej 100 x)
,, Teraz to vyznieva, že za to všetko môžem ja.“
,, To vždy berieš všetko osobne?!“
,,Uvedomuješ si, to čo hovoríš a robíš?! Zamysli sa nad sebou.“
zdroj: unsplash.com
3. Stále ťa porovnáva, hľadá na tebe len chyby
Nikto nemá rád, keď je porovnávaní s druhými ľuďmi. Každý z nás je iný, nemôžme všetci vynikať vo všetkom. Narcista ťa začne porovnávať s každým, len aby si sa cítila ešte horšie. S tvojimi kamarátmi, s jeho kamarátmi, so spolužiakmi alebo s náhodnou osobou kráčajúcou po ulici. Miluje, keď ťa môže ponižovať, keď sa cítiš smutne a žiarliš.
Pre týchto ľudí je nesmierne dôležité aby si ťa udržali pod svojim vplyvom. Svojim emocionálnym nátlakom vyvíjaním na teba si kompenzujú vlastné komplexy. Pricicajú sa na teba ako pijavice a nezastavia sa dokedy ty sama sa nerozhodneš s tým skončiť.
zdroj: unsplash.com
Preto ak chceš samu seba ochrániť pred tým všetkým emocionálnym utrpením odíď od takého človeka. Odísť je ľahké, avšak veľmi bolestivé.
Musíš si uvedomiť, že človek trpiaci s touto poruchou sa nikdy nezmení. Neporazíš ho v jeho vlastnej v hre, v ktorej on sám už dopredu určil pravidlá, o ktorých ty nemáš ani poňatia. Uvedom si, že nemôžeš byť s niekym koho veľmi miluješ, keď ťa postupne ale isto ničí. Ubližuješ si.
Odíď od neho, kráčaj vpred. Neobzeraj sa za sebou, aj keby sa ťa akokoľvek pokúšal získať spať. Všetok jeho plač, ľútosť sú len stratégie jeho manipulatívnej hry.
zdroj: iheartintelligence.com