Prečo zaradiť chôdzu ako formu pohybu
FitnessNa úvod by sme chceli povedať, že nie – z obyčajnej chôdze nebudeš svalnatá, pevná a vyrysovaná. Avšak pravidelná chôdza ako forma pohybu má množstvo pozitívnych účinkov na organizmus a pre tých, ktorí s pravidelným pohybom ešte len začínajú, alebo zo zdravotných dôvodov nemôžu voliť „akčnejší“ pohyb, je vhodnou alternatívou pre cvičenie. Pravidelnou – aj pomalou – chôdzou môžete chudnúť, zlepšiť si imunitu, alebo sa zbaviť celodenného stresu. Chôdza je super, pretože:
1) Pripravuje vás na beh
Chôdza nás prevádza veľmi podobnými pohybmi ako pri behaní, z toho dôvodu je veľmi dobrou voľbou pre začiatočníkov, ktorí nevládzu behať, prípadne nesmú, kvôli svojej počiatočnej hmotnosti. Chôdza predstavuje menšiu záťaž pre kĺby, či kosti a môžete ju využiť na objavovanie zaujímavých chodníčkov pre neskoršie behanie.
pinterest.com
2) Udržuje vás vo forme a bez zranení
Tým, že pri chôdzi máte vždy jednu nohu na zemi, spôsobujete telu menšie otrasy – oproti behu kde pri dopade môže záťaž predstavovať až 2, až 3 násobok vašej osobnej váhy. Môžno vám bude vaša prechádzka trvať dlhšie oproti behu, aby ste dosiahli podobný efekt, ale ak je vaša hmotnosť vyššia, chôdza, či rýchla chôdza je pre vás viac ako ideálna.
3) Je cestou k menšiemu zadku
Pri pravidelnej chôdzi posilňujete aj vaše pozadie, pomáhate telu redukovať telesný tuk a zlepšovať cirkuláciu krvi. To všetko napomáha k tomu, aby ste mali svoju normálnu telesnú váhu, bez celulitídy, či tukových zásob.
4) Znižuje krvný tlak a glykemický index
Ak zaradíte aspoň 30 minútovú prechádzku po ťažšom jedle, pomôžete svoju telu potravu lepšie stráviť, znížiť cukor v krvi, ako aj krvný tlak.
5) Redukuje stres a prospieva mozgovým funkciám
Chôdza je dobrou formou na zníženie kortizolu (stresového hormónu) v krvi, ktorý má často za následok bezdôvodné priberanie na váhe, najmä v oblasti brucha. Chôdza taktiež udržuje vašu myseľ v dobrej kondícii, prospieva pamäti a zvyšuje kreativitu. Ak ste unavený a zničený po dlhom dni v práci, miesto ležania na gauči si zvoľte radšej prechádzku, čím svojmu telu prekážete väčší osoh.
6) Posilňuje imunitu
Denné prechádzky sú extra vhodné pre všetkých s oslabenou imunitou a podľa výskumov sa odporúčajú ľuďom s hormonálnou nerovnováhou. Už pri 30 minútovej chôdzi zvyšujete tvorbu imunitných buniek a vyrovnávate hladinu hormónov v krvi.