9 dôvodov, prečo sa súčasné vzťahy menia na toxické: Na toto si daj pozor
DatingNedostatočné sebavedomie
Ak má jeden z dvojice nízke sebavedomie, ten druhý to dokáže ľahko využiť vo svoj prospech. V takýchto prípadoch sa objavuje manipulácia. Nesebavedomý partner zase môže podliehať žiarlivosti alebo iracionálnemu strachu z nevery. Svoju polovičku preto zvykne viac kontrolovať.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Závislosť na technológiách
S častým používaním technológií a sociálnych sietí rastie riziko, že partneri budú menej ochotní a schopní komunikovať tvárou v tvár. To môže viesť k nedostatku empatie a rôznym nedorozumeniam. Majú preto na seba aj menej času a ovplyvňuje to aj zmienené prehnané ideály.
Spoločenské zmeny
Spoločenské normy a hodnoty sa v priebehu času menia, čo môže mať vplyv na to, ako sa partneri navzájom vnímajú. Napríklad, ak sa v spoločnosti propagujú sebecké a individualistické hodnoty, môže to viesť k väčšiemu množstvu nezdravých a toxických vzťahov.
Nedostatok intimity
Ak vo vzťahu chýba intimita, môže to viesť k pocitu osamelosti a nespokojnosti. Tento nedostatok intímneho kontaktu môže byť výsledkom mnohých faktorov, ako je stres, nedostatok času či fyzickej atraktivity. To všetko zhoršuje celkové fungovanie dvojice.
Život bez záväzkov
Hlavne mladí ľudia sa chcú viac baviť a žiť bez záväzkov. Uprednostňujú preto priateľstvá s výhodami či otvorené vzťahy. Tie ale nie sú založené na zdravých základoch a prinášajú viac toxickosti. Niektorí ľudia sa boja zodpovednosti a nevedia, ako byť dobrým a rovnocenným partnerom.
Je dôležité si uvedomiť, že zdravé vzťahy vyžadujú úsilie a prácu od oboch partnerov. Ak nechcete, aby sa váš vzťah stal toxickým, investujte doň čas a úsilie. Rozvíjajte svoje komunikačné zručnosti a buďte realistickí v očakávaniach. Na zvládanie ťažkých situácií tu buďte obaja, nenechávajte to len na jedného z vás.