Pexels/Anastasia Shuraeva

Ľahšie sa o tom hovorí, než koná, to nám je jasné. Je však veľmi dôležité, aby sme túto tému otvárali čoraz častejšie, až kým si neuvedomíš, že sa toxický vzťah týka aj teba. Prečítaj si najskôr náš článok, kde nájdeš 7 konkrétnych znakov, že sa v toxickom vzťahu naozaj nachádzaš

Prečo by si niečo takéto podstupovala dobrovoľne? My, ženy, sme niekedy zvláštne tvory. Nielen že nás nedokážu pochopiť chlapi, no sem-tam si nerozumieme ani my samé. Aj keď vieme, že toxický vzťah nie je normálny a správny, aj tak v ňom zotrvávame. A vieš prečo? Často ide o jeden z týchto piatich dôvodov, prípadne o ich kombináciu.

Nevieme povedať nie a odísť

S hovorením NIE mávame problém často a netýka sa to len vzťahov samotných. No práve tu by si si mala uvedomiť, že odmietnutie je niekedy veľmi potrebné. Ak budeš tolerovať a akceptovať správanie svojho partnera, on si môže myslieť, že ti to tak vyhovuje.

Ak sa však ozveš a aspoň raz mu na niečo povieš NIE, uvidíš to prekvapenie v jeho tvári. Ak si myslíš, že tvoj vzťah má ešte budúcnosť, skús oň zabojovať. V opačnom prípade si však radšej pobaľ kufre, a čo najskôr sa vydaj na cestu za slobodou, kde nájdeš niekoho, kto za to naozaj stojí.

Bojíme sa samoty

Prečo ostávame radšej v nefunkčnom vzťahu, než by sme mali byť single? Veľa žien sa obáva samoty a z toho dôvodu budú radšej trpieť a potajomky plakať do vankúša. Čo by si mohla stratiť, ak by si z toxického vzťahu odišla? Maximálne starosti a trápenie.

Neboj sa tak veľmi samoty. Veľa žien práve počas obdobia, kedy boli single, zažívali tie najkrajšie chvíle, kedy spoznali viac samy seba a dokázali sa akceptovať také, aké sú.

Máme nízke sebavedomie

Nízke sebavedomie úzko súvisí so strachom zo samoty. Ak si nedôveruješ a máš o sebe nízku mienku, nedokážeš veriť tomu, že by si mohla byť šťastná aj single, a nebodaj, že by ťa mohol milovať ešte niekto ďalší. Obávaš sa toho, že okrem súčasného partnera si nikoho iného už nenájdeš. Dokázala si sa o tom presvedčiť tak veľmi, že sa už ani nepokúšaš o zmenu.

Je nám jasné, že sebavedomie nezískaš zo dňa na deň. Môže ísť o dlhodobý proces sebapoznávania a odhaľovania svojich silných stránok. Nechaj v sebe prebudiť svoje silné a sebavedomé JA.

Myslíme si, že my sme všetkému na vine

Aj keď vieme, že sa nachádzame v toxickom vzťahu, nedokážeme uznať vinu partnerovi. Radšej sa zo všetkého obviňujeme, a aj preto nedokážeme odísť preč. Podviedol ťa? Si schopná presvedčiť sa o tom, že si na chybe ty, pretože si mu nedala to, po čom túžil…

Takéto výčitky a pochybnosti o sebe si dokážeš vytvoriť takmer na každý jeden problém, ktorý sa objaví. Prečo sa musíš zo všetkého obviňovať? Otvor oči a pochop, že vo vzťahu sú dvaja, a ak je niečo zlé, s najväčšou pravdepodobnosťou ste sa o to pričinili spoločne.

Čakáme, že sa stane zázrak

Posledným štádiom celého toxického vzťahu je čakanie na zázrak. Chlácholíš sa myšlienkami, že on sa určite zmení a ide len o chvíľkové problémy. Neprekáža ti, že ide už o celé týždne či dokonca mesiace, kedy nenastala žiadna zmena alebo posun k lepšiemu. Naozaj chceš byť taká naivná a myslíš si, že sa zo dňa na deň z neho stane úplne iný človek? Ale prosím ťa…

Ak si sa nenašla v týchto piatich bodoch, náš predošlý článok ti ukáže 4 ďalšie dôvody, prečo ženy zostávajú v nefungujúcom vzťahu. Veríme, že ti takýmto spôsobom dáme dole ružové okuliare, aby si pochopila, že je na čase pohnúť sa dopredu a získať život bez trápenia, ale s úsmevom na tvári.

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieDating