Unsplash/Hanna Morris

Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

To, ako žijeme dnes, je často na míle vzdialené tomu, aký život viedli naši rodičia alebo starí rodičia. Samozrejme, že niečo je v súčasnosti oveľa jednoduchšie a lepšie, no na druhej strane sa neraz dopúšťame chýb, kvôli ktorým mrháme svojím životom.

Nemusí to byť vyslovene tvoja chyba, skôr ide o to, na čo sme si zvykli a čo teraz považujeme za normálne. Stále je však čas na zmenu a napraviť to. Týchto 8 vecí robí naša generácia inak a je na mieste pouvažovať nad tým, či je to správne.

Žijeme sociálnymi sieťami

Niekedy neboli telefóny vôbec. Dnes si bez nich nedokážeme predstaviť život a ak si ich náhodou zabudneme doma, oblieva nás studený pot.

Všetko zverejňujeme na sociálnych sieťach a porovnávame sa s inými ľuďmi. Kvôli tomu na seba kladieme vysoké nároky, aby bolo všetko dokonalé a myslíme si, že ak robíme niečo inak, pochybili sme.

Netrávime čas s rodinou a priateľmi

Namiesto toho, aby sme išli s kamoškami von na kávu, si radšej len píšeme alebo zavoláme cez video hovor. Moderné výdobytky ale nedokážu nahradiť ten osobný kontakt, ktorý k životu potrebujeme. Veľmi málo času trávime aj s rodinou, pretože sa vyhovárame na to, že nemáme čas.

Nevážime si menej platené zamestnania

Predavači, kuchári, čašníci, smetiari, šičky, vodiči autobusov a mnohé ďalšie povolania. Ľudia ich vykonávajú často za minimálnu mzdu, no pritom sú tak dôležité, že si to často ani neuvedomujeme. Dnes chce byť každé druhé dieťa influencerom, youtuberom alebo marketérom.

Nerozlišujeme medzi pracovným a osobným životom

Kladieme si toho na plecia príliš veľa a prácu si nosíme aj domov. Nerozlišujeme medzi pracovným a osobným životom. Kedysi rodičia prišli z práce domov a venovali sa len rodine.

Teraz ešte riešime e-maily, pripravujeme nové zadania alebo dorábame to, čo sme nestihli počas dňa. Samozrejme, že nemáme potom čas na nič. Dôležité je lepšie si navrhnúť time management.

Všetko sa snažíme urobiť a vyriešiť samy

Hlavne ženy sú v súčasnosti také, že chcú byť samostatné a myslia si, že všetko dokážu urobiť. A pritom oveľa jednoduchšie by bolo požiadať niekoho o pomoc. Zbytočne sa kvôli tomu stresujeme a obávame sa toho, že keď niečo neurobíme, budeme vyzerať neschopne. 

Zakladáme si na materiálnych veciach

Asi nikdy nebol svet tak presýtený materiálnymi vecami ako teraz. Vezmi si také Vianoce, kedy sa pretekáme, kto dostane viac darčekov. Dôraz by sme mali klásť skôr na zážitky a na to, čo si môžeme uchovať v pamäti. Každá vec sa skôr či neskôr pokazí a po istom čase z nej už nemáš takú radosť ako na začiatku.

Nevšímame si prostredie, v ktorom žijeme

Na Instagrame sa chválime tým, že chodíme do prírody a trávime tam veľa času. V skutočnosti si však toto prostredie nevšímame. Dáme si do uší slúchadlá a nezapočúvame sa do zvukov prírody. A pritom práve toto ťa dokáže nabiť energiou.

Kladieme veľké nároky na deti

My sme sa ako deti hrali od rána do večera s kamarátmi na ulici. Dnešné deti trávia veľa času s mobilom v ruke alebo za počítačom.

Rodičia ich prihlasujú na rôzne krúžky a zabúdajú pritom na to, že by si mali aj oddýchnuť. Snažíme sa uplatňovať rôzne novodobé metódy a postupy výchovy, bojíme sa im dať niečo nezdravé na jedenie a celkovo všetko príliš prežívame.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife