Keby som mala povedať, aká vlastnosť mi vo vzťahu vyslovene vadí, tak by to bola žiarlivosť.
Na to, aby „okorenila vzťah“, ako sa to zvykne hovoriť, by ju museli obaja partneri brať len ako formu zábavy. Nie je nič milé ani romantické na tom, keď ti partner kontroluje správy a to s kým sa stretávaš. Kým na začiatku ti to môže lichotiť, veľmi rýchlo zistíš, že to do vzťahu neprináša nič dobré.
Smutné je, že nežiarlia len partneri, ale aj kamarátky, či sestry. Týchto 7 krokov, by ti malo pomôcť vysporiadať sa s osobou, ktorá je žiarlivá.
1. Nepodporuj ho v tom
Akonáhle začneš odpovedať na všetky zvedavé a hlavne prehnané otázky, dostaneš sa do začarovaného kruhu. On si na to zvykne a bude to neustále vyžadovať, a keď si povie, že už stačilo, nebude chápať, prečo tak zrazu. Musíš od začiatku stanoviť pravidlá, ktoré by ste mali obaja dodržiavať.
2. Buď k nemu úprimná
Čo znamená v preklade to, že ak ideš von so starým spolužiakom, neklam mu, že si musela ostať v škole, či v práci. Tým, že by si mu klamala, by mohlo dôjsť k tomu, že jeho žiarlivosť ešte prehĺbiš, a to hlavne vtedy, ak ťa pritom pristihne. Ak nerobíš nič zlé, stoj si za tým a buď k nemu úprimná. No nemýľ si úprimnosť s absolútnou stratou súkromia, kedy mu musíš prezradiť všetky svoje heslá a hlásiť každý tvoj krok.
3. Snaž sa ignorovať prehnané reakcie
Niekedy nie je iná možnosť ako sa stiahnuť a jednoducho odignorovať človeka, ktorý to so svojou žiarlivosťou preháňa. On sám by si mal potom uvedomiť, že prekročil hranicu a to ako sa správa, nie je normálne.
4. Buď trpezlivá
Je jasné, že k človeku, ktorý ma sklon k žiarlivosti sa nebudeš správať, ako k mužovi, ktorému je úplne jedno, čo je s tebou. Snaž sa ho pochopiť (aj keď viem, aké to je ťažké) a byť trpezlivou. Ak uvidíš, že sa na sebe snaží pracovať, budeš vedieť, že ste na dobrej ceste.
5. Ber ho s rezervou
A to hlavne vtedy, keď začne prehnane vystrájať. Každý, kto je v amoku, povie veci, ktoré tak nemyslí. Je to nesprávne, no je to ľudské. Ak je na tom partner tak, že sa nevie ovládať a dôjde, až k tomu, že ti bude nepekne nadávať, alebo bude násilný, tak to samozrejme tolerovať nemôžeš.
6. Ponúkni mu pomoc
Vedela si, že žiarlivosť je v podstate choroba? A to hlavne vtedy, ak ovplyvňuje váš každodenný život? Ak to tak naozaj vnímaš, nie je nič zlé na tom, navrhnúť partnerovi pomoc u psychológa. Ak sa nedokáže ovládnuť sám, pomôže mu niekto skúsenejší, kto s takými ľuďmi pracuje.
7. Ak nič iné nepomáha, odíď
Skúsila si už všetko. Pokojnú konverzáciu, hnev, plač, prosby. Nič však nepomáha a jeho žiarlivosť sa len zhoršuje. Istý čas sa to určite dá vydržať, no ver mi, že skôr či neskôr ťa oberie o celé tvoje súkromie až do bodu, kedy si budeš myslieť, že bez neho nedokážeš existovať. Nenechaj to zájsť tak ďaleko. Život s chorobný žiarlivcom stojí za nič.