Každý kvalitný film má jedinečnú schopnosť ovplyvniť svojho diváka. Určite si sa stretla s filmami, ktoré v tebe vyvolali či už pozitívne, alebo negatívne pocity. Prehovoria ti do duše, chytia ťa za srdce, vyroníš pri nich slzu.
Režiséri počas tvorby svojho diela myslia nielen na zisk, ale aj na efekt, ktorý u nás vyvolá.
Vo svojich dielach nás vyzývajú k tomu, aby sme sa zamysleli nad podstatou života, uvedomili si podstatné veci v našom živote, určili si priority.
V tomto článku ti prinášame 6 filmov, ktoré stoja za pozretie. Zmenia perspektívu, z ktorej sa pozeráš na bežné veci vo svojom živote.
1. Strom života (The tree of life) 2011
Film Terrencea Malicka schytal veľa kritiky, ale predsa je to jeho najambicióznejšie dielo.
Príbeh sa zameriava na Jacka (Sean Penn), ktorý sa cíti akoby nepatril do tejto doby.
Neustále hľadá odpovede týkajúce sa jeho života. Snaží sa prísť na zmysel svojho života, svojej existencie. Odpovede na otázky však nenachádza.
Film pokladá otázky, nad ktorými sa jednoznačne stojí zamyslieť sa : Kto sme? Prečo sme tu? Aký je skutočný zmysel nášho života?
zdroj: pinterest.com
2. Ona (Her) 2013
Príbehom nás sprevádza Theodor (Joaquin Phoenix), osamotený introvert, ktorý si kúpil najnovší najinteligentnejší operačný systém na svete.
Theodor sa onedlho zoznamuje so Samanthou (Scarlett Johansson), čarovným ženským hlasom operačného systému. Ku ktorej začne niečo cítiť.
Je z nej natoľko očarený, že postupne začína strácať kontakt s reálnym svetom a jeho SVETOM sa stáva komunikácia so svojou láskou – operačným systémom.
Vo filme chcel režisér poukázať na čoraz väčšiu závislosť človeka na modernej technológií. spočíva v čoraz väčšej závislosti človeka na technológii.
zdroj: pinterest.com
3.Klub bitkárov (Fight Club) 1999
Kultový film David Finchera naučí diváka hneď niekoľko lekcií naraz.
Vyzýva nás na to, aby sme sa zamysleli, či prázdnotu v našich srdciach dokážu zaplniť materiálne veci. Či nás konzumný spôsob života spraví šťastnými.
Vo filme sa rieši aj podstata ľudskej identity. Kým skutočnosti sme? Za koho sa považujeme? Ako dokáže to, čo si sami o sebe myslieť ovplyvniť to, ako nás druhí vnímajú? Aký to má spätný účinok na nás?
V hlavných úlohách môžeš vidieť hollywoodské hviezdy ako Brad Pitt a Jared Leto.
zdroj: pinterest.com
4, Spolok mŕtvych básnikov (Dead poets society) 1989
Názov filmu, v ktorom hviezdil Robin Williams znie možno morbídne, avšak má hlbokú myšlienku. Nabáda k zamysleniu sa nad sociálnymi, politickými otázkami, ktoré určujú život každého z nás.
Motivuje ťa k tomu, aby si snívala, posúvala svoje hranice, nebála sa nových výziev, ktoré ťa v živote stretnú .
Život je tréning.
zdroj: pinterest.com
5, Život je krásny (Life is beautiful) 1997
Príbeh talianskeho filmu sa odohráva počas druhej svetovej. Otec sa v ňom snaží ochrániť svoju ženu a syna pre hrôzou a utrpením spôsobeným vojnou.
Film má v sebe silný náboj optimizmu, ktorý nechýba hlavným hrdinom počas temných časov. Nesie v sebe hlbokú myšlienku.
zdroj: pinterest.com
6. Večný svit nepoškvrnenej mysle (Enternal Sunshine of the Spotless Mind) 2004
Ak si sa sklamala v láske a želáš si navždy zabudnúť na všetky spomienky s ním, jednoznačne by si mala pozrieť tento film.
Vo filme sledujeme príbeh lásky umedzi nesmelým Joelom (Jim Carrey) a a extravagantnou Clemenitine (Kate Winslet). Hádky, zapríčinené rozdielnymi povaha hlavných hrdinov ich prinútia k razantnému kroku. Rozhodnú sa jeden toho druhého navždy vymazať zo svojej mysle – doslovne. Avšak všetko nedopadne podľa očakávaných predstáv.
Pokus o vymazanie spomienok u Clementine prebehne bez problomov. Zabudne na Joela. Zdrvený Joel sa rozhodne pre rovnaký zákrok, ktorý sa lekárom vymkne spod rúk.
Joel si myslel, že mu vymazanie spomienok na Clementine pomôže a ochráni ho pre všetkou tou bolesťou. Postupne ho však zabúdanie na dobré i zlé spomienky začne trápiť. Nemá na čo pekné spomínať. A ako sa môže niekto poučiť z vlastných chýb a začať žiť lepší život, keď si ich už nepamätá?
zdroj: pinterest.com
Zdroj: image.ie