Pexels/Liza Summer

V posledných mesiacoch pribudlo množstvo ľudí, ktorí sa trápia a majú problémy. Tie môžu prerásť až do úzkosti alebo depresie, ak sa s tým nebude nič robiť. Ak chceš zistiť, či niekoho v tvojom okolí sužujú ťažkosti, všímaj si aj týchto 5 znakov.

Myšlienkami je úplne mimo

Človek nie je duchom prítomný a už na prvý pohľad vidieť, že nad niečím premýšľa. Nedokáže sa sústrediť na rozhovor s tebou, a aj keď na chvíľu spozornie, po niekoľkých sekundách opäť odbehne myšlienkami niekam preč.

Ide o neklamný znak toho, že nad niečím úmorne premýšľa, aby dospel k nejakému riešeniu. Prípadne si stále v hlave prehráva nejaké udalosti, kvôli ktorým sa necíti dobre. Takéto trápenie sa nedá prehliadnuť.

Prehnané reakcie aj na maličkosti

Dokážu ho nahnevať alebo rozhodiť aj úplné maličkosti. Prípadne ho niečo veľmi rozcíti a rozplače sa aj pri veciach, ktoré nie sú dojemné. Jednoducho reaguje prehnane a nie v súlade s danými okolnosťami.

Vyhýba sa ľuďom a zábave

Osoba, ktorá ma problém, chce byť sama. Nechce sa obklopovať dokonca ani rodinou či blízkymi priateľmi a už vôbec nie tými cudzími. Nemá chuť zabávať sa alebo sa venovať svojim koníčkom. Najradšej je zatvorená doma, kde sa môže nerušene ponoriť do svojich myšlienkových pochodov.

Únava spôsobená problémovým spánkom

Už na prvý pohľad vidíš, že je tvoj blízky človek unavený a nevyzerá dobre. Ak sa na to opýtaš, môže priznať problémy so spánkom. Tie netreba brať na ľahkú váhu, pretože môžu byť spôsobené práve psychickými problémami. Dôvod na obavy je najmä vtedy, ak ide o dlhodobé a pretrvávajúce ťažkosti.

Zmena váhy

Niekto sa v stresových situáciách prejedá, iní ľudia zase prestanú prijímať potravu úplne. Za trápením sa môže teda ukrývať aj neobvyklé chudnutie alebo priberanie. Obavy by si mala mať najmä vtedy, ak táto zmena prišla z ničoho nič, náhle a nebolo to postupné.

V prípade, že by si mala vo svojom okolí naozaj niekoho, na koho tieto charakteristiky sedia, čo najskôr je potrebné zakročiť. Podaj pomocnú ruku ty sama a ak to nepôjde, vyhľadajte odborníkov, ktorí sa na tieto poruchy špecializujú. Nič netreba zanedbať, inak to môže mať katastrofálne dôsledky.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife