5 štádií zamilovanosti a dôvod, prečo ťa láska núti robiť hlúposti
LifeLáska je droga. Aspoň tak sa to hovorí. A až tak ďaleko od pravdy to byť naozaj nemusí. Všetci, ktorí boli zamilovaní vedia, že vzťah prechádza rôznymi fázami, pričom v každej sa cítime inak. Za tieto pocity môžu chemické látky – hormóny, vznikajúce v našom tele. Nemusíš byť žiadny chemik na to, aby si pochopila, čo sa v tvojom tele odohráva v priebehu jednotlivých fáz.
1. štádium: začiatočné – fyzická príťažlivosť
Toto je okamih, kedy ho stretneš. Zapozeráte sa na seba, možno sa pridá aj nejaký úsmev a ty pocítiš nával tepla. Akýsi neurčitý pocit radosti a vzrušenia. Ešte nevieš presne, čo to je, ale vieš, že sa ti páči. Za tieto pocity môžeš dopamín. Látka, ktorá sa vyplavuje napríklad aj pri požití drog, alebo vykonávaní činností, ktoré ich robia šťastnými.
2. štádium: štádiu randenia (zahŕňajúce povestné motýliky v brušku)
V tejto fáze sa cítime neistí. Nevieme, čo z toho vznikne, no v dôsledku dopamínu sme tak trošku závislí na pocite, ktorý nám prítomnosť toho druhého prináša. So stresom však prichádza aj vyplavovanie adrenalínu, čo v nás zvyšuje chtíč po dosiahnutí partnera.
3. štádium: úplne pobláznenie
Mala si niekedy pocit, že sa správaš ako šialená a sleduješ všetko, čo sa týka tvojo nastávajúceho? Nedokázala si sa sústrediť na nič iné, pretože si myslela len na neho? Za to tiež môže určitá látka, aj keď nie priamo jej vyplavovanie, ale potlačenie. Reč je o serotoníne, ktorý za normálnych okolností v tele vyvoláva pocity pokoja, sebavedomia a spokojnosti. Nedostatok serotonínu majú aj ľudia trpiaci obsesívno-kompulzívnou chorobou. Vedci navodenie tohto stavu zamilovanosti vysvetľujú tak, že sa musí udiať, aby sme nestratili záujem hlbšie poznávať druhého človeka.
4. štádium: idealizovanie partnera
Občas máme pocit, že svojho partnera musíme chrániť pred celým svetom. Obhajujeme jeho správanie aj keď nie je vždy ideálne. Za tento čin môže potlačenie funkcie určitých partií v mozgu, ktoré kontrolujú negatívne emócie, úsudok a empatiu.
5. štádium: vytratenie neistoty a nástup kvalitného vzťahu
Pocity vzrušenia, eufórie a iné silné emócie charakteristické pre začiatok vzťahu začínajú pomaly blednúť. Toto je čas, kedy sa niektoré vzťahy rozpadávajú, pretože si ľudia nevedia zvyknúť na zmenu. Tieto pocity však za normálnych okolností nahradia iné, a to pocit bezpečia, pochopenia, prepojenia a dôvery. Telo vyplavuje oxytocín (potrebný aj pri pôrode a orgazme) a vazopresín, látky, ktoré sú zodpovedné za tieto emócie.
Teraz, keď už vieš, čo sa v tvojom tele odohráva počas jednotlivých štádií, dokážeš si lepšie určiť, kde v tvojom prípade nastáva chyba. Tou najväčšou je u väčšiny ľudí to, že očakávajú, že ich vzťahy budú vždy také, ako na začiatku. To je však nereálne a zmena, tak ako vo všetkom, je úplne prirodzená a žiadúca. S vedomím, že dopamín je látka, ktorá vyvoláva počiatočné pocity radosti a vzrušenia tak môžeš naaranžovať spoločné zážitky, pri ktorých podporíš jej vyplavovanie.
Zdroj: thoughtcatalog.com