Mama so synom

Toxické frázy, ktoré používajú rodičia pri svojich deťoch, môžu mať vážne negatívne dôsledky na ich emocionálny a psychický vývoj. Aj keď si rodičia myslia, že ich slová sú nevinné, nesprávny výber slov môže ovplyvniť sebavedomie, sebaúctu a všeobecnú pohodu ich potomkov.

Teraz sa pozrieme na niektoré z najčastejších toxických fráz a na to, prečo by sme sa mali snažiť vyhnúť ich používaniu.

Prečo nemôžeš byť ako tvoj brat/tvoja sestra?

Porovnávaním dieťaťa s jeho súrodencami a vytváraním neustále očakávania, že by malo byť ako niekto iný, môžu rodičia v dieťati vyvolať pocit nedostatočnosti a neistoty ohľadom vlastnej identity. Týmto spôsobom sa môže dieťa cítiť, že nemá svoje miesto v rodine a nemôže sa stať osobou, ktorou by chcelo byť.

Si hrozný/-á.

Kritika bez konkrétnych návodov na zlepšenie je nejasná a dieťa nevie, ako má na problém reagovať. Tým sa vytvára pocit neistoty a zmätku, a dieťa môže začať pochybovať o svojich schopnostiach.

Dobrí rodičia pre svoje deti kvíz
zdroj: Pexels/Elina Fairytale

Pozri na seba, ako vyzeráš.

Táto fráza môže v dieťati vyvolať komplex ohľadom jeho vzhľadu a tela. Kritizovanie vzhľadu môže mať vážne negatívne dôsledky na sebaúctu a sebavedomie. Môže ho priviesť k tomu, aby sa cítilo neatraktívne, nedostatočné alebo menejcenné v porovnaní s inými.

Som sklamaný/-á z tvojho správania.

Vyjadrenie sklamania rodiča bez ďalších informácií môže dieťa zneistieť. Nevie, čo konkrétne sa od neho očakáva, čo spôsobuje zbytočný stres a strach z nespokojnosti rodiča.

Nechceš byť úspešný/-á?

Otázka, či dieťa chce byť úspešné, môže vyvolať pocit tlaku a neistoty. Dieťa by malo mať možnosť definovať úspech samo pre seba a nie sa snažiť spĺňať cudzie očakávania. To môže viesť k nespočetným problémom so sebaúctou.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife