Vždy som vedela, že moje školské časy sa na strednej neskončia. Išla som si za svojím snom a vybrala vysokú školu, ktorá ma napĺňa. Chcem ti predstaviť, čo mi táto moja zatiaľ 4 ročná cesta výškou dala :

 1. Množstvo kvalitných vedomostí – nech už si vyberieš odbor akýkoľvek, základ je, aby ťa bavil. Ver mi nie je nič horšie ako študovať niečo, čo sama nechceš. Musíš si však uvedomiť, že na každej škole sa objavia predmety, s ktorými nebudeš 100% stotožnená vtedy sa treba premôcť a ísť ďalej. Stojí to za to a po čase si uvedomíš, aká si vďačná za vedomosti, ktoré sa ti pedagógovia či doktorandi snažili vtĺcť do hlavy.
 1. Priateľov – či už chceš alebo nie, bez priateľov sa na výške nezaobídeš. Je super mať okolo seba ľudí, ktorí majú radi rovnaké veci ako ty a zdieľajú podobnú víziu svojej budúcnosti.
 1. Samostatnosť – bývaš na intráku alebo na byte ? V podstate to je jedno, pretože sa tam nachádzaš bez svojich rodičov. Zrazu sa musíš sama starať o množstvo vecí, nikto ti nekontroluje ako narábaš s peniazmi, či dokážeš načas vstať  do školy, najesť sa, nakúpiť a postarať sa o seba.
 1. Variť – ak by som sa mala každý deň stravovať v reštaurácii asi by som skrachovala. A tak mi neostávalo nič iné ako sa naučiť chutne variť.
 1. Zodpovednosť – Stíhaš sa učiť na zápočet/skúšku, či si môžeš dovoliť vyraziť na párty? Ťažká otázka, no ak si správne nastavíš priority, odpoveď už taká ťažká nebude.
 1. Ako sa baviť – Nie je nad lepší pocit, ako keď si ideš vyraziť so spolužiakmi po skutočne náročnom dni. Vysokoškolské mestá sú plné klubov nabitých študentmi a takmer každý týždeň má nejaká výška svoju udalosť . Je len na tebe akých ľudí sa rozhodneš stretnúť daný  týždeň.
 1. Vážiť si domov – Domov je tam, kde je rodina. Nikdy predtým si si neuvedomila, aké máš šťastie, že ťa doma čaká opraté a vyžehlené prádlo, či tvoja vlastná POSTEĽ.
 1. Poznať hodnotu peňazí – chladnička sa sama nenaplní, lístky na MHD nie sú zdarma a ani skriptá sa neobjavia ráno na stole. Nabudúce si radšej rozmyslím či si môžem dovoliť kúpiť predražený Bubbletea, alebo si dobijem ISIC na mestskú.
 1. Toleranciu – ležíš v posteli, zaspávaš, keď zrazu príde spolubývajúca rozsvieti svetlo a zapne si obľúbený seriál. V tom lepšom prípade.
 1. Sebaovládanie – Svet nie je fér. Ani nikdy nebol. Dobre vieš, že si dala zo seba maximum, kým tvoja spolužiačka žúrovala po nociach. Ona skúšku má, ty nie. Niektoré veci nedokážeš ovplyvniť, vtedy treba zaťať zuby a ísť na 200 % .pexels
  foto : www.pexels.com

V jednom zaujímavom prieskume som videla, že  možnosť vysokoškolského štúdia má 7% svetovej populácie.  Hoci mám niekedy (hlavne počas skúškového) chuť  podpáliť všetky učebnice, vyhodiť ich von oknom a odísť žiť na Kubu, som vďačná zato, že patrím medzi nich.

Cover foto: www.pexels.com

 

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife